| anonim_4396 a întrebat:

Olimpiada de romana va fi curand si profesoara ne-a dat niste subiecte de rezolvat. In unul dintre exercitiile respective, ni se cere sa precizam marcile subiectivitatii naratorul, identificate de noi. Intrebarea este: ce sunt marcile subiectivitatii? Am doar o vaga idee la adresa lor. Imi puteti explica, va rog? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Marcile subiectivitatii scot in evidenta prezenta eului liric(adu-ti aminte de poeziile lui Eminesc, ia chiar o poezie si incearca sa identifici versurile unde sesizezi prezenta eului liric).
Mărcile subiectivităţii: verbe; a persoana I, a II-a(,,cred",,,vad",,,uit'',,,n-astept" etc),pronume personale(,,mine",,, ma",,, m-") si posesive (cartile-mi), excalamţii şi interogaţii, exprimarea unor opinii personale, folosirea unor superlative, punctele de suspensie care indică pauze afective.
Si eu merg la olimpiada.De unde esti?
Multa bafta!

4 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Marcile subiectivitatii sunt cele care exprima un punct de vedere la persoana I, cele mai cunoscute fiind verbele la persoana I, respectiv pronumele la persoana I( si accentuate, si neaccentuate). Succes la olimpiada!happy

| tinaHd a răspuns:

Si eu merg la olimpiADA si mie mi-a dat profesoara cu marcile sub.succes:*

| MariaVoicu a răspuns:

Ariyana, imi spui si mie te rog cand e olimpiada la romana? Multumesc!

| Ariyana a răspuns (pentru MariaVoicu):

Hey,Maria! Hmm...profesoara nu ne-a spus inca perioada olimpiadei.Imediat ce voi afla mai multe informatii iti voi trimite un mesaj pe TPU. happy