| b1nDerR a întrebat:

Am nevoie de ajutor la chimie peste cateva zile dau test la formuke chimice si vreau sa iau o nota buna asa ca va rog sa ma lamuriti cum sa scriu formulele chimice. La test profa o sa ne dea de ex oxid de fier 2; carbonat de aluminiu etc cateva si trebuie sa scriem formula chimica pentru toate. vreau sa ma faceti sa inteleg ce trebuie sa fac.stiu ca e legat de valenta... si formulele radicalilor le stiu. Pls help! Dau funda

Răspuns Câştigător
| RaduMI a răspuns:

Oxid de fier (2) = FeO pentru ca Fierul are valenta 2 si oxigenul la fel.

Carbonat de aluminiu = Al2(CO3)3 pentru ca aluminiul are valenta 3 si gruparea CO3 are valenta 2

CO3 este o grupare

Fiecare element chimic are o valenta.

Tu cand scrii o ecuatie chimica notezi si valentele. Uite alt exemplu: acid clorhidric (HCl). Chiar asa se scrie. De ce? Pentru ca H (Hidrogenul are valenta 1) si Cl (Clorul are valenta 1), se simplifica si nu mai scrii nimic pe diagonala

Cel mai bun exemplu: H20. ( APA )

De ce se scrie asa? Pentru ca H (Hidrogenul are valenta 1 si NU se noteaza pe diagonala - adica trebuia in dreapta lui O) si pentru ca O (Oxigenul are valenta 2 si se scrie pe diagonala - langa hidrogen).

Sper ca ti-am fost de ajutor. Bafta la test!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa cunosti bine valentele sau sa-ti dea Z, pe urma e usor.
Se inverseaza valentele.