| Ionescu417 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare.Sunt in clasa a 11-a la profil Stine ale Naturi. Vreau sa merg la medicina la Timisoara.Eu iau ore la biologie doar ca materia este multa si grea.Imi puteti da niste sfaturi cum sa invat mai bine si mai repede. Poate sunt persoane care sunt la meidicna si ma pot ajuta.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este deloc "grea " biologia daca o inveti logic si analitic.Cand parcurgi materia prima data, este firesc sa ai senzatia ca nu stii/ca nu intelegi, dar pe masura ce reiei, din nou si din nou, fiecare capitol, senzatia dispare. Dupa parerea mea, meditatiile sunt un moft la moda!
Cateva sfaturi:
* limiteaza-te numai la continutul si nivelul manualului --- nimic mai mult caci, la examen, se puncteaza calitatea, nicidecum cantitatea! Foloseste compedii de anatomie si fiziologie numai atunci cand nu intelegi explicatia data in manual.
*pentru autoverificare, foloseste metoda cartonaselor --- pe fata (cartonasului )scrii intrebarea, pe spatele acestuia scrii raspunsul.
*foloseste internetul --- vei gasi atlase, scheme, video care, chiar daca unele sunt in limba engleza, te vor ajuta foarte mult.
* cumara-ti culegerile de teste de admitere de la UMF Timisoara --- la UMF Cluj deja au aparut si se pot comanda (vezi link:http://www.umfcluj.ro/ro/component/k2/item/2116-culegeriadm)

Succes!

1 răspuns:
| Ionescu417 explică:

Eşti cumva şi tu la medicină?