| Surrender434 a întrebat:

Buna TPU.
Am o problema urgenta. daca o pot zice asa.
Vineri am fugit de la ultimele 3 ore cu colegii si nu am crezut ca se poate intampla una ca asta.A venit profesoara de religie [ultima ora] si s-a trezit si dirigintele ca avem inspectie.Asta,s-a dus la urechile directorului care a spus ca ne va scade media la purtare la maxim 7.
Vreau sa stiu, ma va afecta cumva aceasta medie pe viitor?
Sunt foarte ingrijorata..sunt un elev foarte bun la invatatura si am avut [ si sper sa am ] media 10 la purtare.Recunosc,si eu am vrut sa ma duc atunci deoarece m-am grabit sa fac proiectul cu o colega pentru nu a mai veni a doua zi [sunt navetista].
Saptamana trecuta am lipsit 2 zile din motive intemeiate, mai presus de asta, erau motive medicale grave. Directorul scolii a spus ca ne va scade media la purtare in functie de cate absente avem.Si de asta, am pus-o pe mama sa faca o motivare laughing ca nah..nu se stie.

Care e parerea voastra?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul se plateste. Toti am facut asa ceva, dar anonimatul gastii nu te scuteste de raspunderea personala, fata de lipsurile ce le capeti. Plus faptul ca ideea intotdeauna vine de la un rebel, lenes, prost, libertin care corupe pe oricine e mai bun ca el, numai pentru a face ca marul cel rau, care le strica pe toate din jurul lui, fiindca neputand fi bun la invatatura, macar la chiuleala si de ce sa nu strice si pe altii? Iar cu 2 zile motive intemeiate, cred ca te manca in fund si nu te-ai putut duce la scoala. Dar asta e parerea mea.Sunt cam dur asa e? Cred si eu, dar de la 10 la purtare la 7, nu e chiar de colea.

| Surrender434 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine taceai cand ai mentionat ca m-a durut in fund dar ce sa faci, asa e societatea din ziua de azi. happy judeci inainte sa stii adevarul.ma rog, multumesc pentru raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru Surrender434):

Ma si daca te manca in fund tot rau era, pana la urma, poate chiar ai avut probleme na, da cand e vorba de chiulit eu ce pot sa cred?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate absente mai ai in afara de cele 3 ore?
Daca NU mai ai alte absente in afara de cele trei, sau ai foarte putine(cu mult sub 10) si mai esti si un" elev model" te sfatuiesc sa aplici "metoda scuzelor repetate" si sa invoci toate motivele cooerente care ti-ar putea justifica intr-o oarecare masura absentele+sa promiti solemn ca nu se va mai repeta.
Sper ca asta sa te ajute intr-o oarecare masura.

Oricum e bine sa aduci aceea motivare de la parintii tai.
Noroc iti doresc!

| KillaNoFilla a răspuns:

Posibil sa nu va scada mai ales daca nu ati fost anuntati, ce putea sa zica si directorul in acel moment cand a fost luat la intrebari...
Si daca chiar o sa scada, nu-ti va afecta media semnificativ.

| MizukiYuria a răspuns:

Nu, nu cred ca te va afecta pe viitor aceasta medie, stiu din proprie experienta.

| k4n3sh a răspuns:

Media la purtare e ca si o materie adica media generala (daca e 7) va fi -0, 20 -0, 30 0, 40 mai mica media (aproximativ).
Deci nu e ca si o exmatriculare. nu apare in dosar doar media.

| Tewț a răspuns:

Nasol pentru tine... Eu i.as cere scuze
... Ca nu o sa se mai întâmple și as spune cine a avut idea de a "chiuli"... Acum depinde ce prof. ai și director...