| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare, este foarte urgent. Am 17 ani am facut scoala generala in Italia, liceu nu am apucat sa-l termin pentru ca am renuntat la el de 2 ori. deci am doar 8 clase. Vreau sa vin in Romania la liceu in Craiova, m-am inscris la Ucecom, totul bine, ma-u acceptat apoi azi mi-au zis ca nu se stie sigur daca ma accepta ministerul pentru ca deja am renuntat 2 ani si nu se mai poate, voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vei fi acceptat la zi, desi avand 17 ani nu depasesti cu mai mult de 3 ani varsta clasei a IX-a, poti sa faci liceul la seral sau cu frecventa redusa.

| alessia5158 a răspuns:

Se pare ca, ori tu nu ai inteles ceea ce ti s-a spus, ori cei de la UCECOM sunt niste habarnisti.

Pentru a te inscrie la orice scoala din Romania, studiile efectuate de catre cetatenii romani in strainatate TREBUIE echivalate de catre Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor--- CNRED este o institutie din cadrul Ministerului Educatiei Nationale.
Pentru ca nu ai facut niciun an scolar in Romania si, ca urmare, nu ai niciun document scolar anterior plecarii in Italia ( nu ai foaie matricola de la vreo scoala din Ro!) te sfatuiesc sa iei legatura prin e-mail sau telefonic cu unul din consilierii CNRED a caror date de contact le gasesti la rubrica "informatii suplimentare" din pagina :http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare

Consilierii institutiei(CNRED) iti vor spune tot ceea ce vei avea de facut pentru a-ti continua studiile in Romania.

p.s. Dupa formalitatile de echivalare, te poti inscrie la oricare din liceele/colegiile/grupurile scolare, cursuri se zi, care functioneaza in Craiova.Este de dorit ca, din timp, sa te informezi care dintre aceste scoli din Craiova se bucura de o buna reputatie--- aceasta, pentru a-ti creste sansele de promovare a examenul de bacalaureat. Nu cred ca UCECOM-ul este cea mai fericita alegere a ta! --- este un liceu fara reputatie si ai sanse mici ca, la finalul clasei a 12-a, sa promovezi examenul de bacalaureat.Nu cred ca, dupa ce ai pierdut 2 ani, iti mai poti permite sa pierzi si altii!

Numai bine!