| mihaibd3131 a întrebat:

Buna TPU,
Am susținut examenul de bacalaureat anul trecut, in Gorj unde am luat una din probe, iar anul asta in Mehedinți unde am luat examenul. Problema este ca la Gorj unde am terminat spun ca ei nu pot sa imi elibereaze diploma pe motiv ca l-am luat in alt judet.
Cei de la Mehedinți spun ca eu am terminat la Gorj si ca diploma nu se ia de la ei.
Ma poate cineva lamuri, cine trebuie sa imi dea diploma de bac?

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Da, inspectoratul școlar de la Gorj. Dacă, cumva figurați tot în evidența lor ca elev candidat la bacalaureat, chiar dacă ați dat în Mehedinți examenul, ei au obligația de a elibera diploma pe baza rezultatelor obținute la examen. Iar, în ultimă instanță, dacă nu se rezolvă problema, la Inspectoratul școlar general de la București, chiar Ministerul Învățământului.