| Ioanaa16 a întrebat:

Am trecut clasa a 8-a si bineinteles va trebui sa imi aleg profilul pentru liceu.Sunt oarecum confuza deoarece sunt influentata din multe parti, cu pareri diferite. Materiile la care nu ma pricep in mod deosebit sunt fizica,istoria si geografia, poate chiar si romana(profesoara nu se ocupa prea mult de noi). Ma pricep la matematica,(pana acum am avut numai 9-10 si o sa continui asa), biologie si oarecum la chimie..Acum nu stiu ce sa aleg dintre mate-info si stiinte ale naturii :-s (am auzit ca la mate-info e greu ca poate nu o sa fac fata etc.) Pentru mine conteaza mult si materiile la care voi da bacul. Imi puteti da o parere? (daca se poate din propria experienta)

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Si eu auzisem multe despre mate-info,ca e foarte greu etc, insa nu m-am lasat influentat de parerile altora.happyAcum pe bune, ce poate fi asa greu la mate-info? Dupa cum spuneai, te pricepi la mate(la fel si eu), deci matematica nu ar fi o problema pentru tine.Informatica am auzit ca e cat de cat usoara, deci putem spune ca la materiile de baza ale profilului(ca d-asta se numeste MATE-INFO)ai promova cu brio.Ar mai fi fizica, biologie si chimie, insa nu trebuie sa iti faci probleme la astea, le faci la un nivel mai putin ridicat decat cei de la stiinte ale naturii.Bacul la mate-info il dai la mate M1(adica cel mai greu, insa daca te pricepi nu ar fi o problema; cat de greu e sa iei un 7 la mate?),romana(la care dau toti,de la orice profil,numai ca mai usor decat cei de la uman) si una la alegere dintre chimie/fizica/biologie/informatica(eu as alege biologie sau fizica,dar e imposibil sa nu te descurci macar la una). Teza dai la romana, mate, informatica si una la alegere dintre bio/chimie/fizica, spre deosebire de cei de la stiinte ale naturii care dau la romana, mate si 2 la alegere dintre bio/chimie/fizica.
Deci repet, daca te descurci la mate ar fi pacat sa nu dai la mate-info.Principalul obstacol al celor care zic ca e foarte greu la acest profil e matematica, deci daca tu inveti la mate nu are de ce sa ti se pare EXTREM de greu. Evident, daca vrei sa iei bacul cu 10 si sa lenevesti in tot timpul liceului poti sa te duci la stiinte sociale, unde nu faci mai nimic...Bafta!

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Hmm,eu am trecut a9-a la mate-info.Ma gandesc ca poti incerca si tu mate-info sau stiinte ale naturii,chiar daca nu-ti place fizica(de exemplu, nici eu nu ma pricep la chimie).In orice caz, eu iti recomand aa mergi pe profilul REAL, mai multe oportunitati dupa terminarea liceului. Oricum, ai destul timp sa te gandesti, happy

| Ioanaa16 explică (pentru Idc12345):

Eu vreau pe profil real! Multi m-au sfatuit asta dar dupa cum am zis sunt confuza. Toti zic ca la mate-info e greu, ca n-o sa mai am timp deloc, ca o sa ajung sa ma transfer la un liceu mai slab bla bla bla. Si repet, conteaza si materiile la care voi da bacul!

| Hemera a răspuns (pentru Idc12345):

As vrea sa te corectez cu ceva, daca nu ai nimc impotriva.
Stiintele naturii si Mate-info au trunchi comun la fizica, adica exact aceeasi materie. De asemenea la fel cu matematica si informatica pana in clasa a 10a.Eu sunt la Stiinte si doi ani mi-a iesit pe gat afurisita de informatica pe care nu am inteles-o si pe care o consider adevarata problema a profilului, dar daca o intelegi bravo si as cadea in genunchi in fata ta happy Serios, eu nu am inteles nimic.Si singura diferenta la bac la romana intre Real si Uman e ca cei de la uman au cateva opere in plus, deoarece structura e exact la fel si nu au autori in plus, doar mai multe opere/autor.
Sper ca nu am deranjat happy

| Idc12345 a răspuns (pentru Ioanaa16):

Si eu auzisem multe despre mate-info,ca e foarte greu etc, insa nu m-am lasat influentat de parerile altora.happyAcum pe bune, ce poate fi asa greu la mate-info? Dupa cum spuneai, te pricepi la mate(la fel si eu), deci matematica nu ar fi o problema pentru tine.Informatica am auzit ca e cat de cat usoara, deci putem spune ca la materiile de baza ale profilului(ca d-asta se numeste MATE-INFO)ai promova cu brio.Ar mai fi fizica, biologie si chimie, insa nu trebuie sa iti faci probleme la astea, le faci la un nivel mai putin ridicat decat cei de la stiinte ale naturii.Bacul la mate-info il dai la mate M1(adica cel mai greu, insa daca te pricepi nu ar fi o problema; cat de greu e sa iei un 7 la mate?),romana(la care dau toti,de la orice profil,numai ca mai usor decat cei de la uman) si una la alegere dintre chimie/fizica/biologie/informatica(eu as alege biologie sau fizica,dar e imposibil sa nu te descurci macar la una). Teza dai la romana, mate, informatica si una la alegere dintre bio/chimie/fizica, spre deosebire de cei de la stiinte ale naturii care dau la romana, mate si 2 la alegere dintre bio/chimie/fizica.
Deci repet, daca te descurci la mate ar fi pacat sa nu dai la mate-info.Principalul obstacol al celor care zic ca e foarte greu la acest profil e matematica, deci daca tu inveti la mate nu are de ce sa ti se pare EXTREM de greu. Evident, daca vrei sa iei bacul cu 10 si sa lenevesti in tot timpul liceului poti sa te duci la stiinte sociale, unde nu faci mai nimic...Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile din care vei da BAC-ul ( în funcţie de profil/specializare ) în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Ai putea sa mergi la oricare dintre specializarile mentionate. Gandeste-te si la ce vrei sa faci dupa liceu si apoi ia o hotarare.

| Didixu a răspuns:

Eu sunt la mate-info dar mi-asi fi dorit sa merg la stiinte ale naturii deoarece vreau sa dau la medicina.Eu zic sa incerci la stiinte ale naturii...Si sa stii ca la mate-info nu e chiar atat de greu precum se spune :*