| Robert1999999 a întrebat:

As avea cateva intrebari XD

1.Care e diferenta dintre bacul de la Real si cel de la Uman (nu ma refer care este mai greu sau...) ma refer la propriu, daca detii.

2.Care este mai important, cu care ai mai multe sanse sa te angajeze.

3.Este adevarat ca majoritatea oamenilor ii considera pe cei care promoveaza bacul la Uman ca sunt mai inferiori deoarece este mai usor.

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

1. Nu pot spune ca e mai usor BAC-ul la un profil sau la altul. Depinde de individ. BAC-ul la real se va da din matematica (M1 pentru cei de la mate-info si M2 pentru cei de la stiinte ale naturii), romana si o materie la alegere dintre biologie, chimie si fizica (aceleasi subiecte pentru toti). La Uman, BAC-ul se da din romana (ceva mai greu decat la real) si la alegere doua materii dintre istorie, geografie, logica, psihologie (e posibil sa mai fie cateva, nu stiu sigur). Eu am fost la Real, la stiinte ale naturii, si cum nu ma pricepeam deloc la matematica, chimie si fizica, mereu ii invidiam pe cei de la Uman. Nu m-am mutat, insa, pentru ca eram destul de atasat de colegi. La BAC m-am descurcat, insa parerea mea este ca e mult mai usor la Uman. Poate altuia ii place mult matematica, poate se descurca mai bine, poate prefera sa invete o pagina de formule si sa le aplice decat 10 pagini de teorie. Ramane la latitudinea fiecaruia.

2. Dupa parerea mea, conteaza prea putin profilul pe care l-ai absolvit. Poate doar in anumite domenii, care insa sunt foarte putine, angajatorul sa puna pret pe asta.

3. Asta e o prostie. Dezacord total.

2 răspunsuri:
| Oanna96 a răspuns:

Mare diferenta intre ele chiar nu este asa ca nu-ti face griji din cauza asta.Indiferent de profil tot ai sanse sa te angajezi.Este o prostie treaba asta ca unul este mai important ca celelalte.Si nu se fac nici diferente intre cele doua.In principiu in functie de profil te si angajezi, ca doar nu ai pretentii ca unul de la tehnic de exemplu sa iasa inginer iar unul de la mate info gunoier.Sa fim seriosi acum. Important este sa inveti indiferent de profil.

| Crescens_Alin_1996 a răspuns:

Sunt la profile Real, mate-info, si pot sa spun ca nu e usor bacul. Insa daca ai avut mereu o inclinatie spre matematica, cred ca merita sa incerci, deoarece nu e chiar atat de mult de invatat ci mai mult de inteles si de aplicat. Diferentele la limba romana sunt destul de mici intre Real si Uman: la Real ai mai putine opere de pregatit si pana anul acesta la real se cerea doar caracterizare de personaj in schimb ce la uman se dadea si relatia dintre doua personaje, dar cred ca lucrurile nu mai stau asa.

Din materiile la alegere daca esti la mate-info poti alege intre: fizica, chimie, biologie si informatica. Eu as opta pe informatica (mai ales daca ai gandire logica nu trebuie sa inveti aproape nimic pentru bacul la info, cel putin in cazul meu asa e).

Avantajul care cred ca ti l-ar putea aduce un profilul Real e ca ai mai multe posibilitati, deoarece avand cunostinte in stiintele exacte ai putea sa urmezi profesii si umaniste dar si realiste: am avut profesori de romana care au facut liceu pe profil mate-info, insa mi se pare aproape imposibil sa devii matematician, fizician, programator, etc daca ai absolvit un liceu uman. In schimb nu cred ca angajatorul se uita la ce profil ai absolvit liceul, ci totul tine doar de cunostintele si pregatirea pe care o primesti.