| Tanamy a întrebat:

Buna,TpU! As avea o intrebare.Ma pricep la desen si as vrea sa merg la liceul de arta.As vrea sa dau la design vestimentar insa directorul de la scoala la care sunt a spus ca nu se ajunge cu arta si mi-a propus sa merg la administratie, la secretariat.Ce sa fac? Imi puteti da detalii despre ultima meserie? La ce trebuie sa fii buna(materii).
Arigatou gozaimasu!

Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Si la administratie i se pare lui de viitor? Nu renunta la ceea ce iti place tie, daca ntr-adevar e ceea ce vrei, poti ajunge foarte departe. Am o cunostinta care a ajuns sa aiba galerie de picturi, si nu are 30 de ani. Tot la arte a facut si ea.

Crede in tine, altfel o sa ai o viata plictisitoare si o sa fii nemultumita de tine.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la facultate, www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| tranquilaaa a răspuns:

De ce sa faci ceva care nici macar nu sti in consta si care, probabil nu-ti va placea. Du-te la pictura. Daca ai talent nu ti-l irosi.

| Danzell a răspuns:

Secretariat... vai de p...ana mea. singurul lucru sigur care il stiu e ca o sa ti se lateasca fundul pe scaun. E o munca plictisitoare.

daca vrei ceva de genul eu as zice sa te duci la liceu de arta, iar de acolo, sa o iei spre arhitectura.

personal consider mult mai buna arhitectura decat design-ul vestimentar. La arhitectura te poti orienta atat pe design de interior (care e mult mai cautat) sau arhitectura urbana, sau arhitectura cladirilor.

la design de interior e ceva mai apropiat de ce vrei tu dar are cautare mai mare decat design-ul vestimentar. se castiga mai bine si poti avea un flux constant de clienti(si evident bani).
ce trebuie sa inveti calumea. geometrie in spatiu. sa stii sa lucrezi in programe de design gen AutoCAD (sau alte programe specifice). restul e pe partea de imaginatie.

cu design-ul de interior cred ca ai putea sa-l convingi pe taica-tau mult mai usor decat cu design vestimentarwinking

| KnowEverything a răspuns:

Si te iei dupa el? Alege ce iti place. Ce crezi ca face cineva din administratie? crezi ca e asa "palpitant"? Toata ziua in hartii... Daca spui ca te pricepi la desen (si iti place sa desenezi), iti recomand sa mergi la liceul de arte, apoi urmezi spre exemplu arhitectura si o sa vezi ca o sa fie mult mai bine decat un secretar cu un salariu mizer si o munca banala.

| Emy007 a răspuns:

Fa ce vrei tu, nu ce vor alti.
Trebuie sa iti iubesti meseria, nu sa o faci pentru ca au zis alti.

Daca ai multa imaginatie, pasiune pentru desen si iti place ceea ce faci poti merge linistita pe arte.
Ce iti trebuie sa fii la desen:
-Sa fii buna la desen in general
-Sa fii buna la geometrie
-Sa ai bazele matematici

Si daca chiar esti sclipitoare la mate poti merge pe ceea ce a spus directorul tau.

PS- E alegerea ta

| ionycaAmy a răspuns:

Salut eu sunt de la scoala de arte si am prietene care au terminat la design vestimentar si au ajuns foarte bine creatori de moda..si mai mereu in scoala sunt prezentari si au lucrari foarte frumoase eu zic sa incerci daca asta iti place

| pupyiul a răspuns:

Categoric, fa ce-ti place, nu ce spun altii. Eu am fost designer vestimentar ani de zile, si am fost fericita sa muncesc ce-mi place iar fiul meu e elev la arte plastice acum. E drept ca nu castigam mare lucru din asta, in Romania, dar sunt multe alte meserii care au la baza educatia artistica pe care ti-o formezi in liceu si din care poti sa si traiesti bine. sau daca esti cu adevarat buna, nu trebuie sa te gandesti doar la Romania. Dar sa stii ca trebuie sa muncesti foarte mult, sa iti perfectionezi stilul continuu ca sa devii un designer de exceptie, trebuie sa fii foarte ambitioasa si perseverenta. Gasesti ceva foarte interesant despre asta aici: http://www.styledetector.eu/2013/08/arturo-elena.html
si aici
http://www.styledetector.eu/2013/06/unele-femei-poarta-opere-de-arta.html
Bafta! Si nu uita: fa tot ce poti ca la 40 de ani sa nu-ti para rau ca n-ai facut in tinerete ce ti-a placut si e prea tarziu. Desi, tarziu nu e niciodata :)