| Sparkii a întrebat:

Buna TPU azi am primit rezultatele de la simulari catastrofa am luat la matematica 2 si la romana 2, 70 la romana am luat ca prostu ca stiam sa le fac dar am gresit la elementar ca mam grabit.Si la mate aproape n-am stiutnimic si eu acasa faceam teste la romana si imi arata ca iau peste 5 dupa cum calculam eu.Cum sa fac sa pot lua examenu ca nu pricep exercitile de genu cum s-au format urmatoarele cuvinte adica... fuctile sintactice nu le stiu de nicio culoare cum pot invata matematica si romana?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te folosesti de acest site:
http://cristina.isteaching.com/

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

In primul rand, nu te prea pricepi la scris.
Prostu'*(ProstuL)
m-am*
exercitiile*
genu'*(GenuL)
functiile*
Este de preferat sa eviti apostroful...
Incepe cu astea si cu exprimarea("am gresit la elementar"?).
La romana pur si simplu toceste si retine ce e prin caiet, ca nu e nimic logic, e totul facut asa cum a decis omu' sa fie facut.
La matematica invata ce nu ai stiut.Invata mai ales formulele din clasa a VIII-a, alea cu patratul, cubul, paralelipipedul, prisma..etc.Vezi ca o sa ai nevoie de teorema lui Pitagora(parca asa ii zice) sa o folosesti pe unde gasesti unghiuri de 90.
Cauta si variante rezolvate cu rezolvari complete si vezi cum se fac.
La romana sa poti sa iti exprimi parerea despre ceva printr-un text argumentativ, sa poti descrie ceva, sa scrii cat mai mult si sa bagi chestii pompoase oricat de inutile sunt ele(da' sa nu te abati de la subiect), sa poti demonstra ca x opera apartie z gen sau y specie...etc.

| Sparkii explică (pentru Wehrmacht):

Pfff noi atunci cand avem matematica nu scrie nimeni nu am nici o formula pe caiet laughingAvem un profesor nebunn

| pastru009 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sunt permise si cuvintele carora le lipsesc articolele propriu-zise, acestea fiind inlocuite de un singurel si mititel apostrof.
Astfel, sunt de acord cu faptul ca ea a gresit, deoarece ea nu a pus niciun articol sau apostrof. Si nu este o greseala scriind cu apostrofu'.

| Wehrmacht a răspuns (pentru pastru009):

Stiu,si eu scriu, dar am spus asta din proprie experienta.Am avut intamplari neplacute cand l-am folosit la scoala deoarece cica mi-e lene sa scriu tot cuvantul, sau ca nu l-au vazut profesorii...si cine stie peste ce idiot dai la corectat.

| pastru009 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asa este. Dar aici nu este vina noastra, ci a profesorilor care nu sunt atenti, desi ei ne spun noua sa fim atenti. Ce ironie, nu? laughing

| cryystyy a răspuns:

Ar fi bine sa te apuci de pregatire daca ai luat asa putin

| anonimus3432 a răspuns:

Meditator