| CrazYDroP a întrebat:

Azi va bat la cap cu chimia sad. Nu imi dau seama cate straturi, substraturi si cati orbitali se gasesc de exemplu la z=17 Cl... am scris sirul acela cu 1s la a II-a, 2s la aII-a,..., 3p la aV-a. Nu vreau definitii, pentru ca definitii am si eu in caiet, vreau sa-mi explice cineva ca la prost. laughing
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Northern a răspuns:

Definitiile sunt singurele care te pot ajuta.Eu nu stiu ce ati facut voi, dar noua ne-a explicat ca la ''prosti'', cum zici tu.Incerc sa-ti explic si eu, chiar daca nu vei intelege nimic.http://sketchtoy.com/52246694

| monicutzaMonicutz a răspuns:

Pot eu sa-ti explic cum vrei tu dar nu prea am cum aici nu ai si tu un id de mess ca sa iti explic mai bn...eu insa incerc.
Au vazut ca ai facu imprtirea aia pe straturi si substraturi si ca sa iti dai mai usor cate straturi sau substraturi ai trebuie sa desenezi orbitari cu electroni si vezi cate chiestii cu s ai pentu ca alea sunt straturile cu mai ar fi 1s la 2 si celelalte sunt substraturile si le numeri aici la z=17 sunt 3 straturi si 5 sub straturi. Iar orbitari ii afli prin numararea la toate alea 1s la 2, 2s la 2, 2p la 6, 3s la 2 si 3p la 5 si rezulta de aici ca ai 9 orbitali cu electroni si 8 orbitali complet ocupati cu electroni. Sper ca ai inteles daca nu ti-am zis da-mi id tau prin mesaj daca nu vrei sa til vada toata lumea si mai vb despre chimia asta a taa...happy

| andreia1099 a răspuns:

Straturile la fiecare element se iau dupa nr perioadei pe ultimul strat se pune nr grupei deexemplu Na Z-11 perioada 3 > 3 str. pe 1 -2 3-1fiindca grupa 1 2 strat calculam 11-2-1=8