| alinatebesk123 a întrebat:

Care e diferenta dintre camp lexical si familia exicala? Dau #FUNDAA

3 răspunsuri:
| aXandra a răspuns:

Familie lexicală - te gândești la familie - adică trebuie să aibă ceva în comun toate cuvintele în acest caz rădăcina
cuvântul floare: din el derivă: floricele, înflorit, neînflorit etc. Aceste cuvinte se înrudesc.

Câmp lexical: Te gândești că pe un câmp găsești iarbă, insecte, pomi, pământ - deci cuvintele au ceva în comun, dar nu se înrudesc
dacă luăm tot cuvântul floare - câmpul lui lexical arată așa: crin, zambilă, petală, tulpină, trandafir etc.

| Meica_Adelina_2000 a răspuns:

Păi in familia lexicala cuvintele sunt formate dintr-o radacinacu ajutorul sufixelor prefixelor.Ex: A invata->Invatatoare,Invatacel, Invatatura etc...
Si in campul lexical este ototalitate de cuvinte care fac parte din el, familie de cuvinte--> Campul lexical al cuvintului școala:
banci,elevi,ferestre, carti, caiete, profesori, director etc.