| Biancaaa2000 a întrebat:

ce insemna orgoliu?

5 răspunsuri:
| StalkerSoul a răspuns:

Părere foarte bună, adesea exagerată și nejustificată, despre sine însuși, despre valoarea și importanța sa socială; îngâmfare, vanitate, suficiență, trufie.

| KMaddieK a răspuns:

Dupa mine orgolioasa e o persoana care e prea mandra de statutul social sau de importanta sa si nu vrea sa para mai prejos decat altii, de aceea, persoana respectiva priveste pe celalat de undeva de sus. De exemplu intr-un cuplu, niciunul dintre ei nu suna primul fiindca sunt prea mandri sa recunoasca ca le pasa, si zic "daca vrea sa vorbeasca cu mine, ma cauta" sau "cine as parea eu daca as face primul pas, as parea ca vreau mila sau si-ar bate joc cand ar vedea ca imi pasa"

| Memecy a răspuns:

Nu înseamnă absolut nimic, dar oricum depinde în mare măsură de însemnătatea pe care noi i-o atribuim.

| bbu2eugen a răspuns:

Orgoliul este o greseala a planului mental, a intelectului. Orgoliosul se recunoaste dupa felul in care vrea, in orice imprejurare, sa aiba dreptate si sa le arate celor din jur ca ei gresesc. Vrea sa dea impresia ca el este singurul castigator. Dar puterea ce pare sa vina din orgoliu nu este decat o iluzie, caci, in realitate, orgoliosul pierde intotdeauna

| Forever1young a răspuns:

Uite o definitie completa :
http://dexonline.ro/definitie/orgoliu
:*