| madiilove a întrebat:

Ce materii se fac la liceu la profilul filologie si stiinte sociale? Care profil este mai bun? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| WarLord36 a răspuns:

Http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm
analizeaza-le si cred ca la stiinte sociale e mult mai bine.
parerea mea

15 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Filologia se ocupa cu studierea limbilor adica romana, latina, franceza engleza. pe astea se pune accent.
la sociale se pune accent pe romana, istorie, geografie, engleza/franceza.
fiind amandoua de profil uman matematica, chimia, fizica, biologia sunt putin importante.
cel mai bun profil dintre astea 2 cred eu este filologia pentru ca dupa liceu esti in stare sa vorbesti cat de cat o limba straina asta pentru ca profilul tau specialitatea asta are.
si in ziua de azi este foarte important sa cunosti macar o limba straina.
oricum succes:*

| AnotherGirl a răspuns:

Nu exista un profil care sa fie mai bun sau mai putin bun. E bun daca te pricepi tu la materiile pe care se pune accent acolo sau prost daca esti "praf" la ele. Si filologia si stiintele sociale sunt profile umane. La filologie te bazezi pe romana, limbi straine, geografie, latina si istorie. La stiinte sociale pe logica, psihologie etc.

| crisbebe a răspuns:

Fundita,te rog? totusi ti-am dat link-uri destul de bune si sigure nu cum au balmajit unii

| DarthNiger a răspuns (pentru crisbebe):

Funda mai vrei? adica tu ajuti lumea din interes pentru fundele astea?laughing, cred ca nu intelegi rostul acestui site, si daca ai dat link-uri care este faza? de unde sa stim noi ca sunt copiate de tine. Putea sa caute pe edu.ro si de unde stii tu ca am balmajit? poate unii sunt de varsta mai mica si incearca sa raspunda la intrebare cum poate, spre deosebire de tine la ce materie cenusie ai nu ar trebui sa comentezi happy.

| EvangelineLovin a răspuns:

La filologie faci mai mult romana, engleza, franceza, poate si spaniola. dupa clasa 10a nu mai faci mate, biologie, chimie, fizica. deci nu faci prea multe decat romana si limbi straine depinde de liceu.

| WarLord36 a răspuns (pentru EvangelineLovin):

As vrea sa intreb daca are vreo importanta daca voi face filologie si doresc sa am ca viitoare profesie cea de arhitector? sau ce liceu ar trebui sa urmez?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru WarLord36):

Nu conteaza ce profil urmezi la liceu. dupa ce dai bacul te inscrii la ce facultate vrei tu. dar la unele se da examen de admitere si trebuie sa inveti ca sa treci examenul.

| KinoAndreea a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine. Si am ajuns la concluzia ca mai bine aleg Filologie pentru ca nu dai bac la matematica si imi pare ca ai doar o ora de matematica pe saptamanawinking.
In rest nou, dai teza la Latina...

| KinoAndreea a răspuns (pentru WarLord36):

Multumesc!

| SwettyCat a răspuns (pentru WarLord36):

Poti gasi link si pentru filiera vocationala?; o3

| WarLord36 a răspuns (pentru KinoAndreea):

Http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm
analizeaza-le si cred ca la stiinte sociale e mult mai bine.
parerea mea

| Crucified a răspuns:

2-istorie
2-mate
2-fizica
2-geografie
2-TIC
2-Franceza
2-Logica
4-Engleza
4-Romana
1-Religie
1-Desen
1-Sport
1-Chimie
1-Latina
1-Muzica
1-Biologie
si Tezele se dau din Engleza, Romana, Latina, Istorie/geografie

| Niiiicu a răspuns:

Buna la stiinte sociale sunt eu, ca si materii se fac toate mai mult romana istorie geografie si franceza/engleza, depinde ce alegeti in clasa a 9 in a 11 nu mai faci latina, fizica, chimie, muzica iar ca si profil este destul de bun spun eu dar e alegerea ta, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la filo `si sociale se facee romanaaa x_x. Si cel mai bun profil e mate-info, dar acolo te duci doar cu risc ca stii mate, daca nu.e nasolhee hee.

| madalinpatrasc a răspuns:

Pai la filologie si stiinte sociale nu dai bac-u la matematica

| Sandu_Florin_Catalin_1998 a răspuns:

Filologia se axeaza mai mult pe limba romana, latina in mod special limbile straine, se face si putina mate, chimie si fizica 2 ani iar dupa aceea nu mai sunt in programa, iar stiintele sociale te invata sa devii avocat dupa ce faci Dreptul, dar te sfatuiesc sa dai la filologie