| Iosuat a întrebat:

ce sunt competentele, la ce ajuta, si au vreun efect asupra Bacului notele de la ele? De exemplu competenta digitala, atesta acelasi lucru ca si ECDL-ul? Va rog detailati-mi putin de competente, rostul lor, multumesc anticipat! Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența e că ECDL-ul e împărțit pe module: Înveți decât pentru modul, dacă pici un modul, îl mai poți da. Competențele dacă le pici, ne vedem la toamnă. În plus ECDL-ul se poate pune la CV chiar și în străinătate.
Modulele ce trebuie date pentru "start bac"(minimul necesar pentru a te scuti de bac):Utilizarea computerului, Instrumente online, Editare de text, Calcul tabelar.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ECDL-ul te scutește de examenul pentru competențe digitale(mă rog, probele necesare pentru acesta). În plus, ECDL este recunoscut internațional deci e bine dacă vrei să te angajezi în altă parte să ai ce să pui la CV.

| Iosuat explică (pentru anonim_4396):

Dar, acea Competenta digitala, nu atesta aceleasi lucruri ( ca stii umbla pe Claculator cu toate Programele windows si toate cele) la fel ca si acel ECDL, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iosuat):

Diferența e că ECDL-ul e împărțit pe module: Înveți decât pentru modul, dacă pici un modul, îl mai poți da. Competențele dacă le pici, ne vedem la toamnă. În plus ECDL-ul se poate pune la CV chiar și în străinătate.
Modulele ce trebuie date pentru "start bac"(minimul necesar pentru a te scuti de bac):Utilizarea computerului, Instrumente online, Editare de text, Calcul tabelar.

| vampyremisa a răspuns:

ECDL echivaleaza competentele digitale de la bac in totalitate. ECDL ul poste fi foar luat. Pe certificat nu scrie cat ai luat. Asa cum Firstul echivaleaza bacul la engleza.