| Mihai9034 a întrebat:

Cum se conjuga morfosintactic verbele? Dau funda

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ceea ce vrei tu nu se cheamă „conjugare " ci „analiză".
Conjugarea este o categorie gramaticală care se aplică numai la verbe și are o conotație ( atribuțiune ) numai din punct de vedere morfologic.
Nu există sintagma „conjugare morfosintactică".

| florinflorescu a răspuns:

Adica se ia fiecare cuvant dintr-o propozitie si se analizeaza. In cazul tau iti trebuie doar verbele. Pentru verb trebuie spus tipul verbului, conjugarea, timpul, persoana, numarul, functia sintactica (adica ce rol are in propozitie, de obicei predicat).
Uite aici cum se analizeaza un text : https://meditatiilaromana.wordpress.com/......intactica/
Succes.