| George455 a întrebat:

TPU! Cum se povesteste un roman?

Răspuns Câştigător
| Diurpaneus a răspuns:

Încadrarea în creaţia scriitorului
Geneza (dacă este cazul)
Tema şi ideea
Prezentarea subiectului şi urmărirea momentelor sale (dacă este cazul şi ţinând seama de structura operei):
expoziţiunea;
intriga-conflictul;
desfăşurarea acţiunii;
punctul culminant;
deznodământul.
Comentarea modalităţii de realizare a acestor momente ( dacă este cazul):
natura conflictului;
evoluţia conflictului;
planurile pe care se desfăşoară conflictul şi eventuala lor alternare;
rezolvarea conflictului.
Modurile de expunere şi valoarea lor artistică datorată armonizării lor în cadrul operei.
Arta naraţiunii, a descrierii, a portretului şi a dialogului (după caz).
Moduri de organizare şi de expunere compoziţională.
Personajele.
Modalităţi de caracterizare
- directă:
de către autor;
de către alte personaje;
autocaracterizare, introspecţie;
- indirectă:
prin propriile acţiuni şi replici;
prin intermediul mediului în care trăieşte;
prin intermediul naturii;
din scrisori, jurnale intime, alte documente.
Raportul dintre autor şi lumea evocată în operă- atitudinea şi exprimarea ei în plan stilistic.
Lexicul şi implicaţiile lui artistice (crearea atmosferei, culoarea locală, definirea unor persoane).
Alte aspecte ale stilului.
Valoarea artistică şi etică a operei.