| elenabanica a întrebat:

Buna,TPU.daca stie cineva de evaluarea nationala clasa a 4 a la matematica care s-a dat miercuri, la problema 12 cea cu ceasul care era raspunsul corect?

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca dai inapoi pe ceas (care indica ora 15) acul minutar cu 30 minute, cel orar va fi pe ora 14, iar cel minutar pe 6, deci va indica ora 14 si 30 minute.

| elenabanica explică (pentru anad):

Daca cititi mai bine, va veti da seama ca raspunsul corect este ora 15.este o problema de logica

| myhaelamar86 a răspuns:

3 kilograme.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Răspunsul corect la problema 12/Testul 1 era : ora 2, 30 p.m. ( sau 14, 30 ).

Toate cele bune.

| elenabanica explică (pentru bursuc001):

Asa am crezut si eu, dar daca am citit mai bine, spune clar ca ceasul arata ora la care au sosit elevii, eu am raspuns ora 15. , am intrebat-o pe mama mea si ea mi-a zis la fel

| bursuc001 a răspuns (pentru elenabanica):

Din păcate, NU aţi înţeles corect enunţul sad

La ora la care ( teoretic ) s-a pus întrebarea, ceasul arăta ora 15!
De asemenea, enunţul precizează că elevii "au sosit într-o tabără în urmă cu o jumătate de oră"!

Mai mult, şi întrebarea zice CLAR : "Ce oră indica ceasul în urmă cu o jumătate de oră, când au sosit copiii?"

Deci, în urmă cu o jumătate de oră, era ora 14, 30 happy