| TrafalgarLawDăFărst a întrebat:

DAU FUNDA! Cum se traduc filmele sau animeurile? adica este un pragram sau cum?

Răspuns Câştigător
| Stella17 a răspuns:

Buna deci cineva le traduce din engleza in romana subtitrate, iar apoi cineva le editeaza cu niste programe sau ceva de genu.

Pa, pa

2 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Cu mintea(asta daca intelegi limba), daca nu, cel putin eu nu stiu vreun program cu, care poti traduce, in cel mai bun caz daca exista subtitrare, daca nu, nu ai cum.Succes!

| NOFBD a răspuns:

O intrebare perfecta pentru minehappy
anime-urile si desenele se traduc doar daca stii engleza. Pentru a face subtitrarile ai nevoie de Aegisub, cam cel mai folosit program pentru asta, cu el poti face timingul la episoadele care nu il au deja facut, gen desenele dublate in engleza sau anime-urile.
Daca cunosti limba engleza cat de cat te poti descurca sa faci o traducere.
Dupa ce se face traducerea, este nevoie de encodare [lipirea subtitrarii pe video] folosind programe de encod gen staxrip, gilisoft, virtualdub, etc, subtitrarea si efectele, logouri etc, tot ce vrei tu sa bagi in acea subtitrare si sa apara pe video, folosind aegisub, se encodeaza si apar episoadele traduse in romana, dupa care se uploadeaza pe net.