| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU deja nu mai suport este vorba despre transferul meu, acum trec clasa 10a si de la inceputul clasei 9a ma tot cert cu directorul de la liceul care sunt ca nu vrea sa imi dea transferul liceul la care vreau sa ma duc mi-a acceptat cererea vara asta am fost si la inspectoratul scolar cei de acolo mi-a acceptat cererea dar au zis ca semnatura de transfer sa scot dosarul tot la directorul de liceul care sunt si nu vrea sa imi dea transferul nici cum credeti-ma m-am saturat urasc acel liceu din toate punctele ce pot sa fac sa-l dau in judecata sa ma duc la justitie, sa transeze acolo unde legea nu precizeaza clar. Directorul mai si minte ca tot imi zice si mie si parintilor mei ca trebuie sa fac si 9a si 10a la el la liceu dar nu este adevarat am drepturile mele de elev si sa nu mai zic pe langa director mai este si directoarea adjuncta care a dato pe mama afara din birou credeti-ma acesti 2 oamneii mint sa-i dau in judecata sa ma duc la justitie si sa le arat ca nu este adevarat sa fac 2 ani la el si pe langa asta daca nu da transferul eu ma las de scoala. Nu ma poate tine cu forta va rog vreau raspunsurile voastre m-ar ajuta foarte mult sunt disperat din cauza unui transfer chiar asa am ajuns sa depinda viitorul unui elev de un director? DAU FUNDA.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca liceul unde ai vrut sa te transferi ti-a aprobat transferul atunci n-ai de ce sa te certi cu dirctorul liceului unde ai fost. La inceputul anului scolar te prezinti la noul liceu si acestia iti vor cere dosarul de la vechiul liceu si acesta este obligat sa-l dea, nu tu trebuie sa mergi dupa dosar.

| AvalohAlyn a răspuns:

Din cate stiu,daca noul liceu,cel la care vrei sa te duci, iti accepta transferul, te accepta sa intri sa inveti acolo, vechiul liceu nu mai poate sa faca nimic, e adevarat ca vechiul da un aviz pozitiv sau negativ dar acesta nu mai conteaza daca noul liceu te accepta.Vechiul liceu e obligat sa iti dea transferul daca noul te accepta deci.happy Poti sa il reclami la inspectorat pe directorul acela, ca nu respecta dreptul elevului de a se transfera.Succes

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru AvalohAlyn):

Deci am precizat si mai sus am fost la ISJ si cei de acolo mi-au spus ca trebuie sa semneze directorul transferul si nu vrea nnici cum

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, tu "pricepi" cam GREU :(

NU ai nici o treabă cu Directorul de la vechiul liceu!

Ţi-am EXPLICAT şi la întrebările anterioare...
http://www.tpu.ro/......ansfer-la/

Din moment ce liceul care te primeşte ţi-a ACCEPTAT transferul, atunci NU mai contează avizul dat de vechiul liceu ( de către Consiliul de administraţie, NU de către Director - chiar dacă, în cazul tău, este unul negativ ) - aviz care este unul "consultativ"!

Începând cu 14 septembrie te prezinţi la noul liceu, iar vechiul liceu este OBLIGAT să-ţi trimită dosarul/situaţia şcolară la noul liceu :)

Toate cele bune!