| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU.Eu sunt la profilul uman,la filologie si mi-as dori dupa ce termin liceul sa fac ori stomatologia,ori oftalmologia,ori farmacia, ori dermatologia.Adica pe scurt medicina, dar nu medicina generala gen sa operez oamenii.Care dintre acestea pe care le-am enumerat vi se par de viitor? Credeti ca as putea invata la biologie,chimie etc desi sunt la filologie? Daca chiar nu as putea sa invat, fiindca se reduc numarul orelor de real ce spuneti de Facultatea de Limbi Straine sau Facultatea de Litere? Funda happy

Răspuns Câştigător
| Didixu a răspuns:

Sa stii ca totate din cele cateva domenii pe care le-ai enumerat tu, in afara de stomatologie sunt la medicina generala. Faci 2 ani medicina generala dupa care clasele se impart pe mai multe specialitati cum ar fi:dermatologia si ce ai mai spus tu acolo.La stomatologie poti incepe sa lucrezi dupa ce termini facultatea in timp ce la celelalte cu exceptia farmaciei trebuie sa mai faci rezidentiat intre 4-6 ani(in total 12 ani de facultate), dar daca iti place cu adevarat, incearca :* Daca vrei in Iasi sa stii ca la medicina dentara alegi intre chimie organica si biologie, deci inveti una care iti place mai mult ^_^ PS: Eu sunt la mate-info si vreau tot la stomatologie.Eu zic sa incerci ceva in domeniul tau cum ar fi facultatea de limbi straine, facultatea de litere, jurnalism, drept si ce mai este...

| Didixu a răspuns (pentru Didixu):

Aa...nici farmacia nu e la generala, am omis :*

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
E greu la medicina, e mult de invatat si n-ai ce cauta cu invatat "tip pe de rost', iar daca ajungi la stomatologie, de exemplu si o si termini, dupa 6 ani, vei avea oameni pe mana ta, adica vei avea de lucrat practic, e destul de greu pentru cei de la filologie (si eu am terminat acest profil)sa se duca la medicina.Eu sunt la Facultatea de Litere si e dragut, mai degraba ti s-ar potrivi aceasta optiune.Nu e vorba ca nu cred in sansa ta de a face medicina, dar nu stiu daca ai avea sanse reale de a face fata atatia ani.Mai gandeste-te si sfatuieste-te si cu parintii, cunoscutii etc.Succes!

| Danzell a răspuns:

La stomatologie se fac multi bani,
daca zici ca esti la uman, ar trebui sa te muti la un profil biologie/chimie.
in orice caz trebuie sa te pui cu burta pe carte. pentru ca examenele de la facultate sunt destul de grele.
eventual meditatii.

| Hemera a răspuns:

Deci,in planurile tale e o varza totala, fara suparare.
Eu zic ca daca vrei poti sa inveti, deoarece stiu pe cineva care a reusit. Totusi medicina e tot medicina si faci o perioada generala, apoi te specializezi. Daca nu vrei sa operezi zboara pe geam oftalmologia!
Limbile si Literele sunt pe profilul tau, dar daca nu iti place o limba sau doua in mod deosebit nu are rost.
Parerea mea happy