Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2916871intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
MediaDOT.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Mai
SATI 243.358AFISARI
125.898VIZITE
113.936V. UNICI

Buna TPU, imi puteti da un exemplu de analiza a unui atribut verbal?(Funda)

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Atributul verbal se exprima prin verb la moduri nepersonale (infinitiv, supin si gerunziu).
    Dorina de a citi este mare. (de a citi - atribut verbal exprimat prin verb la modul infinitiv, conjugarea a IV-a, diateza activa, precedat de prepozitia de)
    Pasari ciripind se roteau deasupra padurii. (ciripind - atribut verbal exprimat prin verb la modul gerunziu, conjugarea a IV-a, diateza activa)
    Exercitiile de rezolvat au fost usoare. (de rezolvat - atribut verbal exprimat prin verb la modul supin, conjugarea I, diateza activa, precedat de prepozitia "de")

• 4 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Copacii infloriti- infloriti= adj provenit din participiu, se acorda in gen nr si caz cu subs determinat" copacii" ( masculin, plural, nominativ), f.s de atr adjectival
  • a răspuns:
    De ex din Mama a cumparat o ciocolata Mariei.
    Mariei=subtantiv propiu,pers. a III-a,nr. sg.,gen feminin, caz Dativ-atribut
    P.S:eu am facut cu caz pentru ca sunt clasa a V-a, poate u esti mai mic. Daca esti a III-a sau a IV-a inlatura cazu.
    Sper sa-ti fie de folos!:*
    a răspuns (pentru Cucubauuuu):
    Scuze ca simt nevoia sa corectez, dar, atributul VERBAL se exprima fireste prin verb.Prin urmare ceea ce tu ai scris, este corect, dar nu este raspunsul la ceea ce s-a cerut.Nu cofunda atributul substantival cu cel verbal!
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • Raspuns anonim:
    @Ralucutz : In a III-a, de-abia se cunostea termenul de "atribut".
    E-n a V-VI-a.Iti zic eu.