| ILel_Flaviutzu_1975 a întrebat:

Imi spuneti si mie? Daca iei o nota mai mica de 5 la evaluarea de a 8 a nu mai ai dreputul la liceu? Deci este necesara sau nu nota 5 pentru a aplica la un liceu?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Oricum, este posibil ca, acum, după alegeri, să apară un Ordin M.E.N.( sau o O.U.G./O.G. ) care să prevadă nota MINIMĂ de 5 la examenele de la Evaluarea Naţională :(

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Un coleg de-al meu a luat 4 si cv la mate si 6 la romana si a intrat la al doilea liceu din oras deci depinde de oras.

| Daiana03 a răspuns:

Da. Trebuie sa iei peste 5 la ambele materii (romana si matematica); daca nu, poti intra la profesionala.

| Aria1Devraux a răspuns:

Daca nu iei nota de trecere, dai din nou examenul, in toamna, si daca il iei (sau daca iti da profesorul 5 cu indulgenta) poti sa mergi la liceu, unde mai gasesti locuri si intri cu media ta.

| ILel_Flaviutzu_1975 explică:

Ok am inteles, dar se face media dintre cele 2 materi? De ex: Mate 4 Romana 7?