| Eusiceilalti a întrebat:

La fel ca multi dintre adolescentii din ziua de azi m-am hotarat la ce facultate sa dau inainte cu 2-3 zile de terminarea anului scolar, moment in care am zis: gata dau la psihologie! Am vb cu psihologul scolii, iar acesta mi-a zis ca trebuie sa invat din manual, atunci am zis: ok! Mi-a zis ca acum sa ma pregatesc pentru bac, Iar dupa ce termin cu bac-ul sa citesc de 2 ori manualul k o sa fie suficient k e ok admiterea. Uite asa am invatat pentru bac unde puteam sa iau peste 9.50 la toate si am "dat-o in bara" cum se spune popular, din neatentie, apoi cand m-am apucat sa invat am realizat k nu este chiar asa usor cum a zis profu' asa ca mi-am luat un memorator, astfel in ultimele 3 zile m-am apucat sa invat pentru admitere si am reusit dupa 3 zile lungi de invatat sa iau un 5 la FPSE (Facultatea de psihologie si stiintele educatiei) din cadrul Universitatii Bucuresti, iar dupa ce am vazut ca mai imi trebuia cam jumatate de punct sa intru si ca am gresit un subiect de 2 puncte la admitere tot din neatentie acum m-am gandit sa dau la Universitatea Transilvania din Brasov daca mai gasesc un loc liber( la taxa pentru ca nu sunt sigura ca o sa intru la buget) in toamna ca acum deja s-a dat admiterea(care este pe baza de dosar), iar in anul 2 sa ma transfer la Universitate la Bucuresti. Acum intrebarea mea este urmatoarea: Daca eu fac un an la taxa la Brasov ma vor primii cei de la Bucuresti la buget in al doilea an? Va multumesc anticipat si dau funda!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La buget, nu--- in regim "cu taxa ", da. Aceasta, pentru ca Univ. "Transilvania " din Brasov nu face parte din Consortiul"Universitaria":http://universitaria.ase.ro/universitati-membre/
Scopul Consortiului:Scopul constituirii Consortiului il reprezinta conlucrarea universitatilor partenere pentru ridicarea nivelului cercetarii stiintifice si a activitatii didactice, in vederea recunoasterii nationale si internationale a prestigiului acestora si a clasificarii lor in categoria universitatilor de referinta in Europa, initierea imbunatatirii cadrului legislativ al desfasurarii invatamantului superior si a cercetarii stiintifice universitare, precum si definirea unitara a programelor de studii universitare si a standardelor minime pentru acestea, ca si titlurilor si calificarilor dobandite in urma absolvirii lor.(http://universitaria.ase.ro/despre-universitaria/)
Vezi confirmarea in regulamentul facultatii respective din Cluj a Universitatii "Babes-Boliay"( in Capitolul V, punctul 4 :http://psiedu.ubbcluj.ro/doc/regulamente/reg_fac.pdf

| Eusiceilalti explică (pentru alessia5158):

Multumesc, acum stiu ca am facut alegerea corecta, am hotarat sa raman un an acasa si sa invat si anul viitor sa dau iar la Fac de Psihologie ( din cadrul Universitatii Bucuresti)!

| alessia5158 a răspuns (pentru Eusiceilalti):

Spor la invatat si multa bafta la anul'!