| ElisaF a întrebat:

Bună, TPU. M-ar interesa să dau la Psihiatrie, dar nu găsesc pe nicăieri în ce constă examenul de admitere. Este adevărat că trebuie să intru mai întai la medicină generală, să fac 2 ani de studii acolo, apoi să îmi aleg specializarea pe psihiatrie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista "facultate de psihiatrie" de sine statatoare! Pentru a profesa ca medic psihiatru, intai trebuie sa urmezi facultatea de medicina (6 ani). Dupa 6 ani de facultate, dai un examen si faca reusesti sa il iei, te specializezi timp de alti 4 ani in psihiatrie. Deci, dupa ce termini liceul mai faci inca 10 ani de scoala (6+4) si abia dupa aceea esti medic psihiatru.

P.S. sa nu confunzi psihiatria cu psihologia!

| ElisaF explică (pentru alessia5158):

Am inteles. Nu, nu le confund, stiu despre ce vorbesc! happy Multumesc frumos pentru explicatie!

| alessia5158 a răspuns (pentru ElisaF):

Mult succes in viata!

3 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Da faci medicina generala apoi iti alegi specializarea.winking