| Miranda27 a întrebat:

Ma duc la olimpiada de romana si am gasit un exercitiu intr-o carte. Nu prea il inteleg. Imi da poezia O zi de Tudor Arghezi si exercitiul suna asa: Descrie in 10 randuri o raspantie cu statui, utilizand cinci termeni din masa vocabularului si 5 din vocabularul fundamental al limbii romane. La ce se refera, trebuie sa explic aia sau doar sa descriu prin adjective? Sunt in clasa a 7 a. Multumesc anticipat! happy

2 răspunsuri:
| nightrosesred a răspuns:

Trebuie sa faci o descriere in care sa cuprindă 5 cuvinte (adj) din poezie si alte 5 cuv (adjective) din vocabularul român. happy sper ca te-am ajutat

| AryennSm a răspuns:

Buna! Si eu sunt tot in clasa a 7-a si merg la olimpiada la romana. Eu am inteles ca trebuie sa descrii cu adjective acea raspantie cu statui. Utilizeaza neologisme, arhaisme... Succes!