| BobitaDePiper a întrebat:

Maine am test la test la engleza din present simple si present continuous, sunt in clasa a 6. Ce sa invat? Fundaaahappy

6 răspunsuri:
| unknownpink008 a răspuns:

Pai, învață-ti formele (afirmativ, negativ si întrebare) cum se formează propozițiile la (afirmativ/ negativ/ întrebare) învață semnificatia, ce exprima fiecare si fiecare ce adverbe are. Succes! Funda? happy

| BroCkenWiNgS a răspuns:

Pai cel mai important e sa inveti regulile de formare apoi adverbele de timp si pentru ce actiuni se folosesc ex:present continuous(forma afirmativa) Subiect+verbul to be la prezent +verbul de conjugat cu terminatia ing
(forma interogativa)prezentul verbului to be + Subiect + verb + ing
(forma negativa) Subiect + Prezentul verbului to be + not + verb + ing
adverbe de timp:Now,at the moment, in this moment, for now, this week, this mouth.
se folosete pentru o actiune prezenta inca neterminata(se petrece in timpul vorbiri si inca se desfasoara)si o actiune care se extinde pe o perioada putin mai lunga de timp

| BroCkenWiNgS a răspuns:

Pai cel mai important e sa inveti regulile de formare apoi adverbele de timp si pentru ce actiuni se folosesc ex:present continuous(forma afirmativa) Subiect+verbul to be la prezent +verbul de conjugat cu terminatia ing
(forma interogativa)prezentul verbului to be + Subiect + verb + ing
(forma negativa) Subiect + Prezentul verbului to be + not + verb + ing
adverbe de timp:Now, at the moment, in this moment, for now, this week, this mouth.
se folosete pentru o actiune prezenta inca neterminata(se petrece in timpul vorbiri si inca se desfasoara)si o actiune care se extinde pe o perioada putin mai lunga de timp
Ex. Julia is reading a novel by Dickens. - Iulia citeste un roman de Dickens- actiune temporara, limitata
Ex. I live in Cluj but this year I am living in Bucuresti. – Traiesc in Cluj dar in acest an locuiesc in Bucuresti.

- planuri imediate pentru viitorul apropiat
Ex. The children are going camping today. – Copiii merg cu cortul astazi.

- actiune frecvent repetata, suparatoare – se foloseste deseori cu adverbele always, forever, constantly
Ex. Ann is always making plans without taking into consideration all the facts. – Ann isi face mereu planuri fara sa ia in considerare toate aspectele.

- in propozitii subordonate
Ex They will go jogging while the babies are sleeping. – Ei vor face jogging cat timp copii dorm.
si exceptiile de verbe care nu pot fi folosite la present continuous

| teodoradone a răspuns:

Sincer nu inteleg intrebarea...happyNu stii daca sa le inveti pe amandoua sau nu stii ce sa inveti?

| Ada2004Andreea a răspuns:

Cred ca sa il conjugi habar nu am sunt a IV-a

| Iftimia_Animari_1911 a răspuns:

Tot ce ai in caiet adica ce tia predat