| xDkboom a întrebat:

Buna TPU..Ok..deci..am media de admitere la liceu 9, 14 -asta pentru ca nu mi-a fost admisa contestatia la romana - si as vrea la profilul Mate-Info, in prima clasa. Am inteles ca ultima medie de anul trecut in prima clasa a fost 8, 81 sau 8, 71 [ nu stiu exact ]. Chestia e ca sunt multi care vor in prima clasa si au medii destul de mari. Ce ziceti, am sanse sa intru?straight face

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Din ce oraş eşti? Cum ai reuşit să afli ultima medie de anul trecut, din prima clasă? Ceea ce se publică pe edu.ro sunt ultimele medii, pe fiecare specializare, la fiecare liceu, nicidecum ultima medie pentru prima clasă.

Din păcate, anul acesta (2012) au fost subiecte destul de uşoare la matematică la evaluarea naţională, aşa că vor fi multe note mari, mă refer la mediile de la admitere. Dacă în prima clasă sunt 28 de elevi, atunci cu media de la admitere de 9, 14 ai avea ceva şanse, depinde de mediile de la admitere ale celorlalţi. Adică sunt elevi care au luat note mari la evaluarea naţională, dar poate că nu au avut medii marii în clasele 5 - 8.

Vorba englezului: "Be careful what you wish", adică ai grijă ce îţi doreşti. Dacă vei ajunge în prima clasă, eşti conştient(ă) că te vei afla printre "zei"?, adică crema absolvenţilor de clasa a opta. Concurenţa va fi foarte mare în timpul studiilor de la liceu, profesorii vor fi foarte exigenţi, pentru că ştiu că au în clasă numai "genii". Baftă multă!