| LogicAnalogicExpert a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si de la o vreme ma framanta o decizie.
Daca la matematica, chimie sunt un copil de nota 8 (numai 8 iau in toate testele) si la fizica cam de 7-8 engleza 10 pot face fata la un liceu de matematica-informatica? Precizez ca ma pasioneaza mult informatica si cand o sa ajung "mare" vreau sa ajung ceva in domeniu it. La romana nu ma prea pricep.
Tinand cont de criteriile acestea pot face fata la programul de la un liceu matematica informatica intensiv engleza?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Trebuie sa te apuci de lucru intens. Domeniul IT nu este unul usor. DA, cred ca poti dar sa stii ca va fi greu si va trebui sa te tii de scoala si sa ocolesti anturajele pe cat posibil. Sa stii ca este foarte important sa faci in viata ce iti doresti, insa atentie cu calculatorul. Sa ai grija sa mai si iesi cu colegii/prietenii la un suc, in parc etc. Sa nu neglijezi sa comunici personal cu cei apropiati, trebuie sa ai o limita de timp/zi pentru calculator.
In concluzie apuca-te de treaba la matematica (poate cresti la 9 in ultimul semestru), invata la romana cat sa poti fi sigur ca intri la un liceu de informatica de langa tine si Succes!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nici un domeniu nu este usor. Sfatul meu este sa te indrepti spre acela de care esti atras, de care iti place. Repet: nu va fi usor; dar orice reusita are satisfactia ei.

| mynasca12 a răspuns:

Te vei descurca doar daca inveti.

| George_Viorel_1992 a răspuns:

Daca ai 7-8 si daca o sa inveti in continuare da.Dar iti mai spun ceva la fizica, matematica si chimie trebuie mult exercitiu.
Sper ca ti-am fost de folos. Funda?

| LogicAnalogicExpert explică:

Multumesc toate raspunsurile sunt excelente! O sa fac ceea ce imi place si in ultimul semestru o sa dau cat pot din mine!

| Mark06 a răspuns:

Da

| Dany_Doar_1994 a răspuns:

Salut! Pai daca tu spui ca la matematica esti un copil de nota 8 si daca spui si ca iti place / te pasioneaza domeniul IT nu cred ca ti-ar fi greu la un liceu matematica informatica (intensiv englez ). Conteaza ce note vei lua in examene. Pentru un liceu ca William Shackspeare din Timisoara profil mate-info bilingv (engleza ) iti trebuie o medie de adimtere minim 7.50. Eu zic sa incerci sa iti dai toata silinta la examene si sa faci tot posibilu sa iti iese o medie de admitere peste 7.30. Asta e sfatul meu happy