| Shadow110022 a întrebat:

Buna TPU sunt clasa a 9a profil filologie si doresc sa ma transfer la mate info pe sem 2 stiu cum stau cu regulile (Media de transfer, diferențe etc) dar întrebarile sunt: am să reușesc să recuperez? e materie grea pe sem 1 la mate info cls a 9a sau se reamintesc noțiunile de cls a 8 a(matematica de a 8a o stiu ) dau funda!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera in sem.II ci abia in vacanta de vara, daca nu te incadrezi intr-una din conditiile speciale, conform Regulamentului- cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2017, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Ai timp sa te interesezi privind materia cl. a IX-a si sa te pregatesti pentru examenele de diferente.

| Shadow110022 explică (pentru Ioandelasal):

Deci ca să mă mut pe sem 2 la mate info trebuie să schimb liceul si sa am Media de admitere mai mai mare decât a ultimului

| Ioandelasal a răspuns (pentru Shadow110022):

N-ai inteles, ti-am spus ca nu te poti transfera din sem.II, ci abia dupa cl. a IX-a, in vacanta de vara.
Si atunci trebuie sa ai media de promovare a cl. a IX-a cel putin egala cu a ultimului promovat de la mate-info.

| Shadow110022 explică:

Pai regulamentul nu era ca elevii de clasa a 9a se pot transfera numai după primul sem, dacă Media lor de admitere este cel puțin egală cu a ultimului admis la profil ales

| Shadow110022 explică:

Si mai e ceva eu sunt la filologie intensiv franceza deci mă încadrez?