| OohAnamaria a întrebat:

Sunt in clasa a opta si anul asta o sa merg la olimpiada la educatie tehnologica.Problema este ca nu-mi place sa tocesc si nu stiu cum o sa ma descurc si cu olimpiada si cu scoala(teze, pregatirea pentru evaluarea nationala).Deci...Cum as putea invata vreo 30 pagini usor si eficient?

4 răspunsuri:
| saftaiiustin a răspuns:

Invata 3-5 pagini in locuri diferite, ex: Bucatarie, Afara, etc. (ideea e ca iti vei amintii mult mai repede raspunsurile deoarece vei pune in paralel mediul cu informatia)
Foloseste un HighLighter ca sa semnezi propozitiile importante.
Scrie frazele de mana pe o foaie...
Repeta de fiecare data lectiile.
Inainte sa inveti incearca sa te motivezi (adica recreeaza-te ca sa fii eliberat =]]]])
Alta varianta sunt pastilele de memorie care nu le recomand...

acestea sunt chestiile pe care le fac

FUNDA? :3

| Tofan_Petronela_1999 a răspuns:

Poti inregistra ce ai de invatat. Cand ai timp liber asculti ce ai inregistrat si se invata mult mai usor. Eu asa fac happy Sper ca ti-am fost de ajutor

| Tofan_Petronela_1999 a răspuns:

Poti inregistra ce ai de invatat. Cand ai timp liber asculti ce ai inregistrat. Eu asa fac happy sper ca ti-am fost de ajutor

| RealismType a răspuns:

Doua variante :
a) Varianta mea de acum 6 ani parca : Realizezi ca daca nu vrei sa intri la cea mai buna clasa din liceu, media de la oral ti-o scoti rapid din clasa 5-6; nivelul evaluarii nationale este o batjocura pot sa zic, deci ili iei k singur. Daca vrei sa participi la olimpiada de tehnologie participi pentru ca vrei si iti place materia ( chiar daca nu stiu exact cu ce se ocupa aceasta materie sincer)
b) Tocesti.