| SexycoldVamp a întrebat:

Trebuie sa depun o cerere si trebuie sa ma adresez unei doamne director.Ideea e ca nu prea stiu cum e corect sa ma adresez in cerere:domnule director/doamna director/doamna directoare...Cum e corect cu adevarat? Dintr-o sursa am aflat ca intr-o cerere corect este "domnule director"indiferen de sex, iar din alta sursa am aflat ca de fapt se spune "daomna directoare"!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect, "Doamna directoare". Nu este un titlu ci o functie. Si e vorba de limba romana, nu engleza deci, forma de feminin e corecta.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Conform DOOM, formula corecta este "Doamna Director,".
Nu se (mai) foloseste forma de feminin.

| Xenya a răspuns:

Doamna Director