| LaurFzr a întrebat:

Uitati o lista cu operele pe care le-am citit pana acum
Vreau sa stiu si eu ce mai trebuie sa >invat
Funda!

Povestea lui Harap-Alb
Ion
Ultima noapte de dragoste,intaia de razboi
O scrisoare pierduta
Baltagul
Enigma Otiliei
Moara cu noroc
Mara
Alexandru Lapusneanul
Morometii
Iona
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
Plumb
Testament
Joc Secund
Leoaica tanara
Dacia literara
Studiile lui Maioresci
Floare albastra, luceafar
Modernism lovinescian
Cam ce mai imi recomandati sa citesc?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna,
Ar mai fi Maitreyi de M. Eliade, Hanul Ancutei de M. Sadoveanu, La tiganci de M. Eliade, Jocul ielelor de C. Petrescu, Mezul Siretului de V. Alecsandri, In gradina Ghetsemani de V. Voiculescu, Aci sosi pe vremuri de I. Pilat, Riga Crypto şi lapona Enigel de I. Barbu, Catre Galateea de N. Stanescu, la care se adauga Junimea şi revista Convorbiri literare– Titu Maiorescu. Cam astea cred ca sunt.
Spor la invatat!

| LaurFzr explică (pentru AnonimaOk):

Din cate stiu eu povestirea nu intra in programa pentru bac.
Am ales Joc Secund si Eu nu strivesc corola(Barbu si Nichita). cred ca e suficient o opera....Si din cate stiu eu Mircea Eliade, Voiculescu, I. Pilat nu sunt autori canonici...slabe sanse sa pice..Ms Orkmhappy

| AnonimaOk a răspuns (pentru LaurFzr):

Povestirea..nu eram sigura daca mai e la bac, dar Eliade este sigur autor canonic! El intra cu Maitreyi pentru romanul experientei, cu La tiganci pentru nuvela fantastica.
Ma uitasem intr-o carte pentru bac mai veche... daca e sa ma uit pe una mai noua ar fi urmatorii :
Negruzzi - Alexandru Lapusneanul = nuvela romantica
Kogalniceanu - Dacia literara (Introductie) = pasoptism
Maiorescu - Junimea = criticism junimist
Eminescu - Floare albastra si Luceafarul = poezia romantica
Slavici - Moara cu noroc = nuvela psihologica
Caragiale - O scrisoare pierduta = comedia
Creanga - Povestea lui Harap-Alb = basm cult
Goga - De demult. = prelungiri ale romantismului si clasicismului
Bacovia - Plumb, Lacustra = simbolism / inceput de modernism
Lovinescu cu modernismul
Arghezi - Testament = poezie modernista
Blaga - Eu nu strivesc corola de minuni a lumii = poezie modernista
Barbu - Riga Crypto si lapona Enigel = poezie modernista
Pillat - Aci sosi pe vremuri = poezie traditionalista
Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi = roman psihologic
Eliade - Maitreyi = romanul experientei
Rebreanu - Ion = roman realist obiectiv
Calinescu - Enigma Otiliei = roman realist balzacian
M. Sadoveanu - Baltagul =roman realist mitic, Fantana dintre plopi = povestire
M. Preda - Morometii = roman postbelic
N. Stanescu - Leoaica tanara, iubirea... = POEZIE POSTBELICA
M. Sorescu - Iona = teatru postbelic
M. Cartarescu - Levantul = postmodernism
Printre subiectele posibile ar fi, dupa parerea mea : Slavici, poate Caragiale, Creanga, criticii probabil doar la uman ar putea pica dar am dubii, Bacovia si Arghezi poate putin, Calinescu, poate Preda si Sorescu. In rest cred ca sunt sanse slabe. In orice caz, cand inveti pentru bac o faci din timp si inveti tot, fara exceptie. Daca te bazezi pe ghicit... nu stiu cat de mult te poti baza pe un rezultat exceptional. Oricum, mult noroc!

| LaurFzr explică (pentru AnonimaOk):

Am invatat aproape tot.
Inca nu stiu daca sa mai invat (M-Cartarescu, Ion Pilat).da pana la urma cred ca o sa le studiez
Eu personal cred ca va pica relatia dintre 2 pers dintr-o nuvela ce ii apartine lui Ioan Slavici. Unii colegi spun ca o sa pice poezie ....pentru ca a picat la simulare epic...dar trebuie sa le inveti pe toate pana la urma..cine stie.

| AnonimaOk a răspuns (pentru LaurFzr):

Nu as crede sa dea la bac poezie, cel mult la simularea urmatoare... relatia dintre personaje e adevarat are sanse mari dar nu neaparat in nuvela ^.^

6 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Maitreyi de Eliade, Patul lui Procust, Hanul Ancutei, Viata ca o prada, traditionalismul "Aci sosi pe vremuri", ROmanul unui adolescent miop, Cartea nuntii, Jar, Rascoala, Adam si Eva (Rebreanu).

| incredibilul a răspuns:

Moby dick I si II, dracula, fat frumos din lacrima... cand le-ai terminat sa intrebi din nou... eu voi fi aici si iti voi raspunde