| anonim_4396 a întrebat:

urmand deja un an nou in mai putin de 3 zile, incep sa devin din ce in ce mai agitata. Sunt in clasa a 12-a, filologie, si pana in momentul actual nu m-am hotarat asupra faculatatii pe care vreau sa o urmez. Inca din copilarie am acest vis pe care vreau sa il urmez, insa tocmai asta e problema, unde intervine realitatea. Intotdeauna am incercat sa imi urmez inima si de nenumarate ori mi s-a spus ca nu sunt cu picioarele pe pamant, insa sunt constienta de realitate, de greutatiile generale si cat de greu te realizezi in special in tara noastra. Toata lumea intreaba ce facultate vrei sa urmezi, raspunsul e acelasi mereu: Nu stiu. Deja devine un obicei. Parintii mei ma "imping" de la spate sa urmez medicina, insa nu sunt facuta pentru asa ceva, indiferent cat de mult as munci. Le inteleg teama si stiu ca isi doresc un viitor mult mai bun pentru mine, insa vreau sa ii fac sa inteleaga adevarul. Si testele de cariera pe care le-am facut la scoala, m-au indrumat spre o cariera de artist ceeea ce e exact ce imi doresc. Stiu ca avem tendinta in general sa complicam lucrurile, prin natura noastra, dar sunt extrem de confuza si pierduta nestiind ce sa fac. Sincera sa fiu nu as vrea sa merg la facultate, dar o diploma este indispensabila in ziua de azi se pare. Sa merg intr-un alt oras, sa locuiesc la camin, sunt doar unele din lucrurile pe care nu mi le doresc, si nu vreau sa par superficiala, dar imi este greu. Chiar nu am idee ce sa fac, as vrea sa pot vedea totul cu claritate. Imi doresc sa devin artista, dar nu multi reusesc. Si nu imi doresc ca in jurul varstei de 25 de ani sa ma trezesc la realitate, fara un job, inca pe banii parintilor. La momentul actual mintea mea este extrem de incalcita si nu pot sa gasesc o solutie. Sunt o persoana prietenoasa, nu ma consider superioara, si pot spune cu alte cuvinte ca am toate caracteristicele zodiei balanta, fiind una ca sa fiu mai specifica. Insa ma confrunt cu o anxietate sociala, care sta in drumul meu, tind sa fiu nesigura, timida si ma las influentata usor. 2014 fiind anul cand imi voi infrange friciile (rezolutia mea). As aprecia foarte mult niste sfaturi si ce ati face voi in locul meu. Multumesc anticipat! Si va rog raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Mergi la consilierul scolar.Te va ajuta sigur.Succes!

2 răspunsuri:
| ZvT a răspuns:

Textile si pielarie la Iasi

| CautNume a răspuns:

thinking De ce nu te faci jurnalista? Sa zicem ca intr-un fel devii si artista si ai sanse sa-ti gasesti un loc de munca.