| Katherine20 a întrebat:

sad Urmează să intru în clasa a-8-a și sunt cam speriată crying. Am vorbit cu colegii care tocmai au fost a8a și au spus că e foarte greu și stresant sad Eu nu prea mă pricep la mate și îmi este frică de examen + că avem și un prof cam exigent straight face Cu româna stau destul de bine dar mate...crying Vouă cum vi s-a părut a8a? big grin

9 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Mie mi s-a parut mai usoar decat in calsa a 7-a. Chiar daca stiam ca dau examen, a fost mult mai lejer. Daca te pregatesti de la inceput il vei lua fara probleme...si mi s-a parut ca profesorii nea-u lasat mai "moale" cu celelalte materii si ne-au lasat sa invatam in special la romana si matematica. Acum eu am terminat clasa a 12-a si mi s-a parut la fel. Am facut matematica si romana de m-am saturat, dar la celelalte materii profesorii au fost putin mai indulgenti.

Succes in noul an scolar si in special la examen!

Răspuns utilizator avertizat
| Scorpiel a răspuns:

Da-i cu tuica si elimina stresul...

| quantshop a răspuns:

Pai pentru mate ai putea sa te uiti la video de pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica.
Gasesti aici rezolvari explicite si multe notiuni de teorie...
Si sa stii ca nu e chiar asa de greu. Doar trebuie sa lucrezi multe exercitii...

| RSfan a răspuns:

Mda,e stresant pentru ca sti ca se apropie examenul.Nu iti fa griji clasa a -7 a e mai grea decat a 8-a pentru ca, profesorii iti dau note bune cam pe degeaba intr-a 8-a ca sa poti ajunge la un liceu bun (media) si... legat de examen, o sa va puna sa va luati niste culegeri si o sa lucrati la modele de examen pana va saturati, o sa le sti pe derost, iar la examen o sa primesti aceeasi problema numa ca se schimba numerelewinking

| pandabaek a răspuns:

Ce n-as da sa fiu si eu din nou in clasa a 8-a happy A fost cel mai frumos an scolar! Sincer mi s-a parut cel mai usor pentru ca toti profesorii ne-au lasat sa ne concentram doar pe romana si matematica. Va vor pregati pentru examene si veti lucra din culegeri pline cu modele de subiecte...vei ajunge sa observi ca toate subiectele sunt la fel, doar ca la matematica se schimba numerele iar la romana poate sa difere genul literar. Nu trebuie sa iti faci griji happy Clasa a 8-a e ultimul an de generala deci trebuie sa profiti din plin, plus ca veti fi cei mai mari din scoala si toata lumea va va considera "tari" xD Cat despre examene, va fi totul bine doar ca trebuie sa te si pui cu burta pe carte daca vrei sa mergi la un liceu bun. Bafta! happy

| Popescu_Andrei_1998_IuHC a răspuns:

Inca unul aici

| R1alu a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. straight face :-s

| jessi12 a răspuns:

La fel am fost si eu. Nu-mi placea absolut deloc matematica si totusi am reusit sa iau la examen la mate (cu meditatii) 8, 10 ...totul depinde de tine de cat iti dai interesul...