| alexandramara a întrebat:

Voi la ce ati alege sa dati bacul?-la chimie sau biologie? Ati alege o meserie care implica stiintele exacte? Daca da care ar fi? Va rog, argumentati-va raspunsurile

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Hey,pentru ca eu am trecut deja prin asta destul de recent iti zic sa dai la biologie daca te pricepi mai bine.Eu am fost olimpic la biologie si cand am dat bacul am luat 6.50, socat am vrut sa dau iar, dar nu am mai putut pentru ca media totala a notelor a fost peste 6 crying. Daca stii teorie la biologie si repeti cu profesoara de matematica (poate suna ciudat) daca vrea sa te ajute la problemele cu procente pentru ca labio asa se dau problemele, sunt usoare, dar trebuie intelese.Sau daca ai profa de bio spuneti-i sa va arate probleme. Daca inveti teorie acasa si probleme la scoala,si ai putin talent la limba romana pentru a scrie un eseu (da la bio si un eseu) reusesti sa iei.Dar nu te gandi niciodata care din ele este mai usoara,nu asa se face! Gandeste-te asa:
-La care stiu mai mult si pot sa aprofundez?
Adica daca matematica este mai usoara ca limba romana, si tu stii cate ceva la mate, dar la romana esti sub critica, nu are rost sa inveti la romana, ci mai bine aprofundezi la matematica.Ambele sunt obligatorii, atat romana cat si matematica, dar intelegi tu ideea happy. Daca stii cate ceva la bio aprofundeaza, daca stii mai bine la chimie inveti la chimie.Acum fiecare cu parerea lui...dar zic ca asa ar trebui sa te ghidezi. Orice alegi daca te tii de invatat o sa iei, crede-ma.Eu la matematica am luat mai mult cu 4 puncte la bac decat la simulare, si dela unalaalta nu-iasa mare distanta...si na este matematica happy. Daca nu ti-e frica de mate sansele sa clachezi la bio sunt mici.Pentru ca daca stii matematica si inveti teoria de la biologie, automat o sa stii si teoria si problemele.
Multa bafta!

| alexandramara explică (pentru Doctorfishadi):

Buna! Din raspunsul tau am inteles ca ai dat bacul si acum probabil esti la facultate. Daca nu te superi, ce facultate ai ales si cum este?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru alexandramara):

Da,am dat bacul vara aceasta.Din pacate nu sunt la facultate momentan din cauza banilor...dar anul viitor vreau sa fac, dar o sa dau ceva care mi-a fost pe profil eu am facut electric, deci dau pe inginerie electrica...

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biologie,pshiologie

| Dariusuu a răspuns:

Biologie!

E mult mai ușoară (părerea mea ) dar dacă ești pregătită mai mult de chimie atunci dă din chimie.

Succes.

| Neo12 a răspuns:

La ce eşti pregătită tu mai bine.
La biologie sunt multe denumiri complicate, iar la chimie sunt multe formule. Nu ştiu ce să-ţi spun.

| AkaChimie a răspuns:

Chimia este foarte usoara de dat la bac, trebuie sa stii tabelul periodic si formulele de calculwinking