| andreealovely a întrebat:

Vreau sa fac o compunere inedita pentru romana...ma gandeam sa fac o compunere cu titlul "Craciunul ca-n desene" si sa am ca si personaje principale diferite personaje de animatie, dar nu stiu cum sa incep...idei? Dau funda! :*

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incepe cu un baietel/fetita si Craciunul alaturi de parinti(sau unul dintre ei), relatezi o serie de intamplari frumoase pe care copilul le va tine minte si mai tarziu isi reintalneste parintele si depaneaza amintiri, asta asa din scurt.

| maria14142 a răspuns:

Incepi cu un baiat/o fata(varsta destul de mica) care trebuie sa faca Craciunul cu niste persoane pe care nu le are la suflet(ca sa zic asa)deoarece parintii lui/ei sunt plecati in strainatate si nu pot sa ajunga de Craciun.Inainte de Craciun copilul a vazut la televizor niste desene cu tema Craciunului, si a zis in gandul sau:"Ce mi-as dori sa pot face si eu craciunul alaturi de ei...".In noaptea de ajun s-a culcat si a visat ca:"Era cu parintii, cu personajele din desene si petreceau craciunul impreuna...".Eu zic sa continui tu! Succes lascris!

| Ungureanu_Sabina_1993 a răspuns:

Buna, ai putea incepe cu o fraza remarcabila, continuata cu o mica serie de prezentare a cateva persj si o mica intamplare (asta ar fi o parte mica din intriga)