| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU!
Vreau să vă cer părerea cu privire la un director (nu dau nume) care, mai demult, acum aproximativ un an, a chemat toți elevii, în sala de sport, în timpul pauzei mari, pentru a vorbi cu ei despre Zilele Școlii. Acesta i-a obligat să stea în genunchi (cam ca la biserică) pe podeaua murdară, spunându-le să „facă o liniște de mormânt" și să-și pună o mână la gură, chiar dacă nu ar vorbi. Apoi, le-a zis să vină (obligatoriu) la discotecă, că de nu le va arăta el teze și note, pentru că nu dă el banii degeaba pentru ei, după aceea le-a mai spus să vină cu „prăjituri făcute cu mămicile lor" (în cazul fetelor) și să participe la concursuri sportive (în cazul băieților). I-a mai obligat, de asemenea, să vină cu uniforma școlii care constă într-un tricou polo cu sigla școlii, chiar dacă unii nu-l aveau, deoarece părinții nu l-au vrut din cauza prețului ridicat și al calității josnice.
Eu doar vă cer părerea voastră, nu vreau comentarii răutăcioase, ci vreau doar să spuneți ceea ce credeți voi.
O zi bună tuturor!

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este timpul ca voi, elevii, sa va uniti si cu ajutorul parintilor sa faceti impreuna o frumoasa reclamatie acestui individ.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai visat? Greu de crezut ca un director ar face asa ceva!
Cum adica,, a chemat totii eleviii in sala de sport?'' Cum au incaput?
Ce director ar obliga eleviii sa mearga la dicoteca?
,, I-a obigat sa sa vina in uniforma scolii'''Si eu am purtat 12 ani uniforma si iata ca nu am murit...

Una peste alta puteati reclama comportamentul acelui director la inspectorat sau la minister DOAR pe baza probelor, alfel ati putea fi sanctinati pentru calomnie.

| AliGab a răspuns:

Filmat si denuntat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca o completare, directorul acelei școli se apăra în fața acuzațiilor spunând că „acustica din sala de sport nu era prea bună și din această cauză copii nu au înteles clar mesajul". Aceasta ar însemna că toți elevii au înțeles greșit mesajul. Iar în legătură cu uniforma, spunea că „...nu am obligat pe nimeni să cumpere tricoul. Cei din Consiliul Elevilor au ales, iar cei din Consiliul Părinților au acceptat." Deși mulți părinți spun că nu au fost întrebați și că li s-a impus acel model de uniformă (dacă poate fi numit așa).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Angycut, am zis că nu toți elevii aveau uniforma respectivă și nici în momentul de față nu o au toți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri!

| Fiona35 a răspuns:

Eu consider ca acel director ar trebui demis.De ce sa faca asa unor copii fara niciun motiv? Dar din pacate asa e sinstemul de invatamant romanesc...

| anonim_4396 explică (pentru Fiona35):

Mulțumesc pentru răspuns.

| Leonimp a răspuns:

O ce ......nam auzit asa ceva in viata mea!