| 123131 a întrebat:

ziceti-mi cum sa incep un text argumentativ?

2 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Eu cred ca.
Parerea mea este.

| L0st24indreams a răspuns:

Corect se incepe cu definitia genului in care vrei sa incadrezi opera, sau cu definitia sepciei literare in cadrul careia trebiue tu sa incadrezi opera x. Dupa aceasta spui asa numita afirmatie, si anume ca opera x apartine...( si aici zici cui vrei tu sa demonstrezi ca apartine)
Apoi incepi cu argumentele ( fiecare argument constituie un alineat si se incep asa: un prim argument conform caruia opera x apartine y ar fi ca..., un al doilea argument....etc. Repetitia este scuzata in cazul acesta, NU se ia ca se greseala).