| alexuta111 a întrebat:

Vara viitoare urmeaza sa dau examenul si inca nu stiu la ce profil sa ma duc. M-as duce la stinte sociale dar am auzit ca se face multa romana si istorie dar mie nu-mi place sa tocesc,apoi m-am gandit la naturii dar mi-e frica de fizica iar in cele din urma m-am ganditbla mate-info. Cu informatica nu cred ca o sa am probleme dar din nou mi-e frica de matematica.Pot spune ca imi olace matematica dar mi-e teama ca poate nu o sa fac fata.Mi-ati putea da niste sfaturi si niste informatii despre aceste profile (in legatura cu bacu-l, cefacultate as putea urma etc.)
Dau Funda. :-)

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre aceste specializări, cea mai uşoară este "Ştiinţe sociale", iar cea mai GREA este "Matematică-Informatică" happy

Deci, îţi recomand un liceu cu specializarea "Ştiinţe sociale"!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

1. La "Ştiinţe Sociale" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

2. La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

3. La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

| OnuOnulică a răspuns:

Iti recomand sa te duci la Stiinte Sociale. E destul de usor atata timp cat inveti. Iar bac-ul o sa il dai la Romana, Istorie si Geografie.

| DiaAndra a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si romana se face exact ca la celelalte profile iar istorie 2 ore deci nu e chiar asa greu.In principiu liceul nu prea conteaza. Daca faci stiinte sociale nu inseamna ca nu poti sa dai la medicina sau daca faci bio chimie nu inseamna ca nu poti sa dai la drept. Daca esti despteapta si inveti bine poti intra la orice facultate.Si bacul e mai usor la socio pentru ca nu dai mate, sincer pe mine matematica ma omoara laughing Si in legatura cu istoria stai linistita ca nu o sa ai pagini intregi de tocit ca in generala, o sa ai niste scheme simple, informatii pe scurt pe care le inveti usor si faci legatura intre ele.

| boghy123 a răspuns:

Sunt la mate-info in a 9-a si crede-ma ca nu e deloc usor laughing spui ca te descurci la informatica, doar ca nu e deloc asemanator cu ce ai facut pana acuma+ la mate e super greu daca nu iti faci toate temele si esti atenta.

| yoko222 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti foarte bine ce meserie te vezi facand in viitor, ma dau exemplu pe mine; am vrut arhitect desi acum sunt la facultatea de Constructii am sa fiu inginer constructor e o meserie asemanatoare; si mie mi-a fost prica de fizica si matematica dar mai mare a fost ambitia si dorinta de a deveni arhitect/inginer. La orice profil vei avea o piedica ba e grea o materia ba alta dar ambitioneaza-te sa lupti pentru ceea ce vrei sa faci. Eu nu m-as vedea profesor sau contabil (desi contabili o au cu matematica si eu o am cu matematica dar nu)alegeti o meserie si lupta ca sa muncesti sa iti placa ceea ce faci.Nu ce te indeamna profesorul x sau parintii ca nimeni nu v-a munci in locul tau pana la urma si sa nu ai regrete "offf puteam alege cealalta cale"; fi ambitioasa si hotarata big grin