| DauFinPreaDivin a întrebat:

Vrea sa devin medic chirurg asa ca as vrea sa aflu mai multe despre profilul bio-chimie:

1. Cate ore de matematica am pe saptamana?

2. Fac informatica? Daca da, cate ore pe saptamana?

3. Ce ore nu mai fac?

4. Ce ore noi o sa am?

5. Alte specificari...

Răspuns Câştigător
| Tarabostes a răspuns:

In clasa a 9a si a 10a vei aveam doar 4-5 ore de mate, dar dintr-a 11a poti ajunge si la 8 cu optionalele. Vei face multa informatica si TIC, materia este aproape la fel ca la mate-info. Vei mai avea doar o ora de istorie si geografie, nu mai faci latina si doar 3 ore de romana care vor fi foarte lejere. Ore noi nu vei avea in afara de logica intr.a noua, psiho sinalte cate o ora pe saptamana dar sunt niste mizerii, total neimportante. Vei face si ceva sport si in functie de profesor poti avea si media 5 daca nu te pasioneaza. happy In rest fizice, bio si chimie destul de multa la un nivel ridicat.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există profil/specializare "chimie-biologie" ( "bio-chimie" )!

Poate vrei să te referi la "Ştiinţe ale Naturii" :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune.

| xXNikeXx a răspuns:

Diferenta intre mate-info si bio-chimie este faptul ca la mate-info poti alege sa dai bacu si la informatica.

| CodrutEnergy a răspuns (pentru xXNikeXx):

Adaptati-va si voi cu denumirea profilului, e stiintele naturii acum.
Sunt mai multe diferente...in primul rand nu sunt egale nr de ore de info. La stiinte se considera ca din a 11-a nu se mai face informatica, doar TIC(1h), iar la mate-info nu se mai face TIC.Bine,sunt multi profii care totusi aleg sa continue sa faca info la SN in loc de TIC, cum a fost si in cazul meu...Chiar si asa cei de la profilul mate-info fac evident mai multa info nu mai zic de cei de la intensiv care au si 7 ore.Nici nu se compara.
O alta diferente e la chimie si bio.in a 11-a la mate-info se face doar o ora din fiecare, pe cand la stiinte 2 sau mai multe depinde de optionale din fiecare.Tot din a 11-a se diferentiaza materia la mate, tocmai de aceea dai M2 la bac la stiinte ale naturii.