| RTDRomania a întrebat:

Bună ziua, am si eu o intrebare:
De ce mi se schimbă culoarea ochilor?
Mă refer la faptul ca eu am ochii căprui, dar cate o dată se schimbă in culoarea neagru,negru amestecat cu căprui, câteodată negru negru, sau un căprui deschis...
E ceva normal??

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Culoarea ochilor este in functie de reflexia luminii pe retina.
La unele persoane se poate modifica culoarea in functie de starea psihica sau in functie de lumina din anturaj.
In diferite anotimpuri lumina solara are spectre diferite, dar spectrul se schimba si in functie de sursa de lumina, astfel culoarea ochilor (si nu numai) isi pot schimba culoarea pe care o percepem.

| GdX a răspuns:

Este ceva normal. 20 de ani am avut ochii verzi, acum ii am caprui. Cand sunt super obosit ii am iar verzi. Stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de anotimp, temperatura, lumina se schimba culoarea ochilor. Sau cum zice si TabFurny laughing, eu ii am din albastrii turcoaz cand fumez ca turcii.

| bmerry a răspuns:

E destul de normal sa se întâmple asta, mai ales in funcție de lumina.
Anormal ar fi sa ți se schimbe din căprui în albaștrii sau așa.

| Bieee a răspuns:

E normal. Culoarea ochilor se schimba la unele persoane in functie de anotimp. Si eu am ochii caprui. Vara mi se fac caprui-verzui, iar iarna devin caprui spre nergri.