| Anonimat26 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cateva informatii despre azotul atmosferic? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Azotul (sau nitrogenul) este elementul chimic din tabelul periodic care are simbolul N și numărul atomic 7. Este un gaz incolor, inodor, insipid, de obicei inert, diatomic și nemetalic, constitutie 78% din atmosfera Pământului și este o parte componentă a tuturor țesuturilor vii.
Azotul formează numeroși compuși chimici, precum aminoacizii, amoniacul, acidul nitric și cianurile.Sursa:Wiki.