| Fifylici a întrebat:

intrebarea mea este adresata celor care intr-adevar stiu si au cunostiintele necesare pentru a-mi rapsunde la urmatoarea chestiune.
In ce zona mai exact din Romania este folosit termenul "bătătură"sinonim cu."curte".

BĂTĂTÚRĂ, bătături, s. f. 1. Teren bătătorit (în fața casei); p. ext. ogradă, curte (la casele țărănești). 2. Îngroșare a pielii palmelor sau tălpilor. ◊ Expr. (Fam.) A călca (pe cineva) pe bătătură = a supăra, a enerva, a atinge (pe cineva) unde îl doare mai tare. 3. Băteală. – Lat. battitura.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Precis în Moldova, Muntenia și Oltenia.
Nu știu sigur dacă și în Ardeal și Banat.

| atoatestiitoarea a răspuns:

La mine la Bals asa imi zicea bunica:
Mai du-te si tu in batatura si te joaca, nu sta cu ochii-nfipt in televizor!

| Mya321 a răspuns:

Se foloseste in Moldova...

| xooxMizzz a răspuns:

Buna ziua!
Termenul "batatura" este folosit in Moldova.
Sper ca te-am ajutat.
O zi buna sa ai!