| LyonSoulz a întrebat:

Buna ziua!
Locurile la Academia de Politie cand vor fi anuntate? Cum sunt testele psihologice, daca puteti sa-mi lasati un model.

Răspuns Câştigător
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html

Ai aici subiectele din totii anii. Scrie pe site cand se fac inscrierile. Erau pana in iulie.

http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/2014/locuri2014.pdf
Uite aici locurile care au fost alocate pentru 2014.
Nu e greu sa intri, o sa fie greu dupa cand o sa dea de pamant aia cu tine.
Toti zic: respect, loc de munca stabil, ne place uniforma.
Toate astea sunt chitimisme. Sfatul meu e urmatorul: daca intrebi pe site: cum e la Academie multi iti raspund fie fals, eronat fie din auzite(99% am experienta) fie au pe nu stiu ce neam al lor sef si au bani.

Din cauza astora si a unora ca ei intreband si pe site-ul asta si pe altii si-au dat cu parerea ca nu ar fi bine la liceul militar ca te maturizeaza fortat numai prostii ca manacarea e proasta. Am ratat cu cateva sutimi. Dar ma un mesaj pentru ei: sunt idioti, mediocri, ratati.

Cat despre Politie, in speta Academia de politie sa stii ca ea a fost demilitarizata nu face parte din Mapn ci din MAI.
Asculta un sfat bun: daca tu crezi ca acolo te poti dezvolta intelectual, fizic, poti obtine rezultate asta e meseria care te pasioneaza stii ca nu vei merge din rutina ci din placere la munca nu ii asculta pe IDIOTI si gandindu-te bine ia decizia corecta.
Nu te lua intotdeauna dupa sentimente: uniforma, loc de munca.
Ca o sa ai uniforma si o sa ai si loc de munca o sa ai loc de munca fortat ca o data ce ai absolvit Academia esti obligat sa stai 10 ani in sistem. Daca nu platesti mancarea, cazarea pe 4 ani de studiu cam 270 de milioane lei vechi.

Deci tu alegi, daca crezi ca asta e meseria care nu te va plictisi nici la 99 nici la 101 ani si sa iti placa: romana, istoria, limbile straine nu ezita.

Vezi la Academie romana, istoria nu sunt floare la ureche.

Bafta!

| LyonSoulz explică (pentru captainwilmhosenfeld):

Iti multumesc foarte mult mi-ai fost de foarte mare ajutor prin aceste cuvinte! Imi place romana, istoria si engleza, de asta aspir la aceasta institutie! un ultim aspect te mai intreb: inainte de admitere trebuie sa fac recrutarea la inspectoratul de politie judetean? daca da, cand se desfasoara recrutarea?

4 răspunsuri:
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Art. 8 (1) Recrutarea candidaţilor pentru participarea la concursul de admitere se
realizează de structurile de resurse umane ale unităţilor M.A.I., potrivit prevederilor Dispoziţiei
Directorului General al Direcţiei Generale Management Resurse Umane privind recrutarea şi
selecţia candidaţilor pentru concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ care realizează
formarea iniţială a personalului pentru nevoile M.A.I., sesiunea 2014.
(2) Pentru specialitatea Penitenciare (beneficiar Ministerul Justiţiei) recrutarea
candidaţilor se realizează de structurile de resurse umane ale unităţilor penitenciare din cadrul
Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.
(3) În vederea recrutării, candidaţii la concursul de admitere în Academie trebuie să
îndeplinească următoarele criterii specifice:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, pentru forma de învăţământ cu frecvenţă, sau de până la 35
de ani, pentru forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, împliniţi în anul participării la concursurile
de admitere pentru formarea profesională iniţială ca poliţist sau militar;
b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8, 00;
c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;
d) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;

Fisa asta trebuie parcursa adica citita inainte de a lua o decizie sa vezi daca te incadrezi daca ai 1, 70 m minimum.

Acest forum al cadetilor este moderat de admini care sunt in Academia de Politie acest forum este administrat tot de MAI:
http://cadeti-academiadepolitie.ro/intrebari-frecvente/
http://cadeti-academiadepolitie.ro/intrebari-frecvente/ la a 7 intrebare e raspunsul la intrebarea ta. Deci la inspectoratele de politie din judet. Acolo spune mai detaliat beneficiarul etc. Acum o sa te nemalureasca beneficiarul. Poti sa dai un telefon ca au telefonul afisat pe site sau te duci la inspectoratele de politie din judet si te vor informa gratuit iti vor da fise despre probele pe care le vei parcurge. Este mult mai simplu decat sa intrebi si multi sa nu stie sau sa iti dea raspunsuri luate de pe diferite site-uri si eronate. Trebuie sa fi la curent cu toate: intr-un an s-a dat o derogare de inaltime. Nu s-au aprobat locuri.
Eu asa m-am informat. Dar eu eram de la Mapn la biroul de recrutare informare dar alta e ideea: am pus toate intrebarile care mi-au trecut prin cap, mi-au dat fise sa vad ce probe dau cum cand. Iti intocmesc dosarul pentru a fi trimis la Secretariatul Academiei de Politie. Oricum toate astea se fac din timp. Acum e prea devreme ce-i drept. Prin februatie, martie. Dar pana atunci alearga invata nu iti face iluzii ca o sa fie usor. Am subestimat liceul militar si am picat. Si imi mai trebuiau 2 intrebari nu mai mult.

Du-te undeva si nu te cronometra singur ca mi-am luat teapa de n ori.
Du-te undeva la o pista sau la un stadion unde e cineva un atrenor oricine si intreaba cat are terenul si sa te cronometreze.
Eu asa m-am pregatit. Dar inainte m-am pacalit singur ca pot sau ca e putin 1000 de m cat cerea la liceul militar si ca scot in 3.10 si de fapt la atletism am scos 3.45 si la proba de la liceu am scos atunci 3.32 si maximum era 3.45.

Deci nu e usor dar avand in vedere ca daca la liceul militar undeva un elev de a 8 poate scoate 3.45 maximum am vazut si 2.40 dar erau sportivi de performanta dar picau la probele scrise mate si romana sau de inteligenta sau la traseu ceea ce voi nu aveti de la Academie. Nici traseu, nici inteligenta, nici 2000 de m cum se da la orice academie aflata in subordinea Mapn. Ai 1 km ca la liceul militar dar acum nu mai esti candidat pentru liceu ci pentru Academie deci ai mai crescut se cere mai mult adica tot timpul ala numai ca poti scoate lejer. Nu ai traseu utilitar doar arunci cu niste mingi de 3 kg la distanta de minimum 7 m. Si de alergat pe 50 de m in maximum 7.2 ceea ce la liceu s-a scos si 6.3 altmiteri dupa ce termini liceul. Uite aici probele sportive: http://ph-online.ro/......e-sa-obtii Naspa o sa fie la scrise, la romana cu sintaxa si la istorie sa te uiti pe subiecte: daca prima e adevarata si a doua nu sau daca exista relatie de cauzalitate.

Greu nu-i fiind materii de uman. Trebuie doar sa faci sport cu cap, nu sa alergi de unul singur sau sa te mitni singur. Te duci si te antrenezi cum trebuie mai iei un prieten doi si il pui undeva. Daca ai fi din Bucuresti ai putea merge la stadinul de atletism Lia Manoliu unde e gratis si antrenorii te antreneaza gratis.
Am colegi de clasa(sunt a XII) care dau la Politie dar pe langa matematica M1 de mate-info mananaca istorie si romaa la greu si se pregatesc si pe plan sportiv. Au ales realul dar vor la Politie el place romana, istoria si limbile straine.
Au inteles ca materia forte si profesia este in domeniul umanist.
Si-au cumparat carti si fac exercitii. Pe site sunt si cartile ce trebuiesc invatate. Ai o singura carte de istorie si de romana.
Daca ai dare de mana iti poti lua carti cu exercitii la romana si istorie, ca am colegi care si-au cumparat si fac variante si invata gramatica si istoria.
Engleza e usoara fiindca acolo totul e grila dar sa nu crezi ca daca le pui la plezneala o sa si intri.
Concluzie: nu te hrani cu iluzii. Am trait de atatea ori infrangerile datorate subestimarii unor lucruri. Pregateste-te teminic. Iti pot recomanda carti de gramatica bune sau de istorie cu teorie si carti de exercitii cu variante. CARTI NUMAI PENTRU POLITIE SI SNSPA(scoala nationala de studii politice).

Deci trebuie sa indeplinesti citatul latin: ''Mens sana in corpore sano'' Minte sanatoasa intr-un corp sanatos.

Succes!

| LyonSoulz explică (pentru captainwilmhosenfeld):

Eu am 17 ani si fac 18 in august pe 11, afecteaza cu ceva tinand cont de faptul ca implinesc 18 ani in anul admiterii?

| captainwilmhosenfeld a răspuns (pentru LyonSoulz):

Ti-am dat link-ul de la Academie cu precizarile generale. Acolo spune sa nu depasesti varsta de 27 de ani. LA Academia Nationala de INformatii e 23 de ani.
Deci daca nu depasesti varsta de 27 de ani poti candida. Oricum la intocmire cand te vor trimite la proba medicala acolo e buba. Te controleaza aia si cel mai rau e la oftalmologie te pune la 10 metri si sa vezi niste litere minuscule si daca ai gresit mai mult de 5 pac Respins. Acolo la criterii generale si specifice la link-ul dat sunt toateinformatiile.