| Sadop a întrebat:

Nu mai am ce să citesc şi aş vrea să-mi sugeraţi câteva cărţi care merită citite.
Literatură naţională, universală, nu asta contează. Important e să fie o carte bună ce merită citită şi poate fi înţeleasă de un adolescent.
Dacă ştiţi şi nişte seriale, de asemenea ce merită văzute, vă aştept propunerile.
Mulţumesc!

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Ma pricep la a recomanda sf-uri deci

Frank Herbert - Dune
Alastair Reynolds - Cainii de diamant
Philip K Di ck - Timpul dezarticulat / Ubik
Vernor Vinge - Foc in adanc
Orson Scott Card - seria Intoarcerea acasa / Jocul lui Ender
George R R Martin - Zburatorii noptii
Ursula K LeGuinn - Mana stanga a intunericului
Arthur C Clarke - Sfarsitul copilariei / Rendez-vous cu Rama
Vernor Vinge - Adancurile cerului

| Deliiiia a răspuns:

Inearca,,Ratiune si simtire" de Jane Austen sau don Quijote de la Mancha de Miguel de Cervantes. Nu sunt nici copilaresti, dar nici grele.

Ca si seriale iti recomand House MD, Prison Break, Californiacation.

| Lucaci a răspuns:

,,Gazda" de Stephenie Meyer este geniala. Recent mi-am comandat "Uratii" de Scott Westerfeld, insa nu am inceput-o inca, primul volum, dar iti spun cum este cand o termin. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Niciodata sa nu mai spui ca nu ai ce sa citesti. Mereu e cate ceva placut de lecturat, trebuie doar sa-ti faci timp.
Maestrul si Margareta, Suflete moarte, Litera stacojie, Crima si pedeapsa, Idiotul, Departe de lumea dezlantuita, Comoara din insula, In cautarea timpului pierdut, Dune, Pe culmile disperarii, Batranul si marea, Alchimistul, Un veac de singuratate, The shining, Ce ne spunem cand nu ne vorbim.
Seriale: Dexter, Arrow, Prison Break, Merlin, Graceland, White Collar

| RoWind a răspuns:

Carti:,,Papillon'',,,Pe aripile vantului'',,, Mandrie si prjudecata'',,, Numele trandafirului'',,, Vraciul.Profesorul Wilczur'',,, Rosu si negru'',,, Portretul lui Dorian Gray''.
Seriale:Lie to me; Prison break; The Tudors