| anonim_4396 a întrebat:

sunt absolvent al liceului mai nou si am decis sa ma inscriu la o universitate... m-am inscris si spre surprinderea mea am intrat la fara taxa.... Acum intrebarea mea este. pentru a imi pastra locul la fara taxa ce trebuie sa fac?.Si cat timp il detin locul la fara taxa.? Astept raspuns happy

Răspuns Câştigător
| MozZatY a răspuns:

Salut, depinde de facultate. La ASE de ex iti poti mentine locul fara taxa un semestru. La Universitatea Buc. iti poti mentine locul intreg anul universitar. Pentru a-ti pastra locul, trebuie sa ai rezultate bune la examene, cel putin mai bune decat colegii tai. Daca sunt in total sa zicem 40 de locuri la specializarea ta fara taxa, tu trebuie sa ai o medie in top 40 happy PS, daca ai o medie f mare, esti printre primii 3, primesti bursa happy

| anonim_4396 explică (pentru MozZatY):

Pai. as putea pastra sa zicem 4 ani (cei de facultate ) locul la fara taxa, daca am medie buna?

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa poti, daca facultatea e de 4 ani.

| MozZatY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles. Dar pentru asta trebuie sa ai medie buna in fiecare an, nu doar in primul an

| anonim_4396 explică (pentru MozZatY):

Merci mult pentru raspunsuri! happy