| Mihai994 a întrebat:

Buna ziua TPU! As vrea sa stiu si eu daca la bacalaureatul de la Limba si Literatura Romana 2013 a fost inlocuit subiectul de la partea a 2-a(cel cu textul argumentativ)

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| euandrutzza a răspuns:

De fapt, nu sunt modificari substantiale, ci au scazut nivelul de complexitate al subiectului pentru profilul real, si l-au ridicat pe cel de la uman.Sigura diferenta notabila este lipsa citatului suport, pentru subiectul 2 happy

2 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

La profilul real se da un text argumentativ pornind de la un anumit topic si nu de la un citat asa cum se obisnuia pana anul trecut.
La partea a 3-a se da, (inca nu stiu sa fie oficial), doar proza si cu alegere.

| sweetys a răspuns:

Am inteles ca doar la real(exc. umanul), ce au facut ei nu se poate numi inlocuit doar l-au schimbat putin, este text argumentativ dar nu mai ai citatul acela, si la partea a 3-a tot pe real(exc. umanul) nu iti da un autor iti da o perioada sa-u un tip de roman