Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2879007intrebari
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
26 Mar
SATI 272.053AFISARI
142.462VIZITE
128.492V. UNICI

Bunaaa. Am si eu nevoie de putin ajutorr puppy dog eyes. Passe compose, futur proche si l'imperfect cum se formeaza in franceza? + Exemple, va rogg :*.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Perfectul compus (Passé composé) se formeaza cu verbul auxiliar (être sau avoir) conjugat la prezent indicativ + participiul trecut al verbului de conjugat. (ex: Eu am iubit = J'ai aimé)

Futur proche se formeaza cu verbul "aller" la prezent + (nu mai stiu... verbul?) ex: Je vais aimer = Voi iubi.

Imperfectul indicativului (Imparfait) se formeaza adaugand la tema verbului urmatoarele terminatii:
    -Grupa 1 (-er, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
    -Grupa 2 (-ir, -issais, -issais, -issait, -issions, -issiez, -issaient)
    -Grupa3 (-re, -ais, -ais, -ait, -ions, -iez, -aient)
    ex: J'aimais = Eu iubeam

• 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Passe Compose-Se Formeaza Cu Verbul Avoir La Prezent + Particiupiul Verbului de Conjugat.La Verbele de Grupa 1 terminate in Er. se taie R-ul si ramane un E cu aaccent. Exemplu: J`ai Mange (eu Am mancat).La VERBELE REFLEXIVE SAU Cele de miscare nu mai se conjuga cu Avoir ci Cu Etre! Exemplu : Je Suis Alle(Eu Am MErs) Mers este verb de miscare. si un exemplu cuverb reflexi : Je Me Suis LEve( Eu m-am spalat).La Verbele Reflexivve. la persoana 1 se adauga Me, la pers a 2. Te/la persoana a 3.Se/ la pers 1 plural NOUs/ la a 2 pluarl Vous/la a 3 plural SE, TERMINATIILE PENTRU verbul Etre. o sa iti conjug un verb la trecut la toate persoanele: Je Me Suis Leve, Tu T`es LEve.Il S`ESt LEve.Pana aici se pastreaza Forma LEVE.Dar la Persoana a 3 Femin Se adauga un e. ELLE S`est LEvee. Nou Nous Sommes Leves, Vous Vous Etes Leves, Ils se Sont Leves. PERSOANELE DE PLural primesc un S. si la persoana a 3 femin plural se adauga un E si un S. ELLE s`est Levees.Mai Sunt Niste Chichite Verbele cu particiupiu trecut Neregulat. ETRE-ETE. deci cand conjuci etre la passe compose zici; J`ai ETE, FAIRe-Fait.Mettre-Mis,Prrendre-Pris,Voir-Vu.AVOIR-Eu.DEVOIR-Du-Pouvoir-Pu/Savoir-Su/Connaitre-Connu/Venir-Vennu e Putin Greut asta...Dar Futur Proche se Formeaza Astfel: Cu Verbul Aller la Prezent + Infintivul verbului de conjugat( Forma Verbului de dictionar) ex, Je Vais LIRe- EU VOI CITI. FUNDApuppy dog eyes
    a răspuns (pentru Acasel):
    Domnu' HHH_8080, exista un buton aclo pe tstatura: "enter" pe care il poti folosi cu incredere!
    explică (pentru RubikSD):
    laughing
    "Imparfait" este acelasi cu "l'imperfect"?
    a răspuns (pentru Lorry14):
    Ced ca da...
    Mersii frumos :*
    - Ascunde conversatia (5 răspunsuri)
  • a răspuns:
    Lory14 Razi happy Dar Tu Nu Sti cum se formeaza verbele.straight faceReSpect NuRaspundLaProsti.si I`mparfait ese acelasi cu l`imperfect
    explică (pentru Acasel):
    Tu ai dat copy-paste pe net laughing
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)