| bogus a întrebat:

Cam ce materii se fac la profilul economic?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Bun raspuns CURAJ numai ca la clasa aIXa nu se mai face ''Economia intreprinderii''
La clasa aIXa se fac :
contabilitate; studiul calitatii prod.si serv.; elemente de tehnologie generala; matematica financiara; junior achievement-Turism
Eu sunt clasa aIXa la un liceu economic din Bucuresti.big grin
Daca esti interesat de toate materiile care se fac(cu tot cu romana, mate.etc)revin-o cu o explicatie la aceasta intrebare.

19 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, la un profil de economic.contabilitate---------> conta, contracte economice, management, marketing, instrumente de plata si igiena muncii (la practica astea 2), de pe cls a 11-a, oraganizarea resurselor umane, planificare operationala, astea sunt materiile de specialitate, iar pe a 12-a. nu stiu inca, ca acum trec, mate se fac 2 sau 3 ore. In general foarte multa contabilitate.Bafta.

| curaj a răspuns:

La clasa a IX-a se face contabilitate, economia intreprinderii, studiul calitatii produselor si serviciilor si elemente de tehnologie generala.
la clasa a X- a se fac:contabilitate, ec. intr., scps,
in clasa a XI -a se trece la ciclul superior, deci se fac module: mark. afacerii, planificare operationala, organizarea resurselor umane, contabilitatea evenimentelor si tranzactiilor economice, realizarea activitatii de birou, si alte module de practica.
in clasa a XII-a tot module: mediul concurential, legislatie in administratie, relatii publice si de protocol, negocierea afacerii si altele care se fac in practica.
Eun profil bun, util si frumos. bafta - un profesor din tg-jiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa stiu dar exacte materiile... din clasa a9-a, profilul economic.

| bogdan_8133 a răspuns:

As vrea si eu sa stiu daca la romana se face gramatica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mergi la profil economic poti merge la facultatea de menegment? adica poti dar sunt materii legate de ce faci ni liceu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orele in plus care se fac sun calitatea produselor si serviciilor, organizarea unitatilor economice, contabilitate. In schimb nu se mai face muzica si desen, iar ditr-a 11-a nu mai faci nici biologia fizica chimia si... inca ceva dar nu mai stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.in clasa a XII-a ai sa faci realizarea situatiilor financiare care de fapt e conta in alte cuvinte, finantarea afaceii, mediul concurential, finante si fiscalitate, negociere in afacerii analiza pietei si ink 3 module de practica... utilizarea calculatorului in conta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la profil de economic, pot sa stiu planificarea operationala la ce modul e?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.as dori sa stiu si eu cam spre ce meserie ne indruma acest profil, adica daca termini profilul ec, ce poti iesi? ce poti face mai departe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare : la liceul economic e opc? plzz rasp

| Denixx a răspuns:

Buna.am de gand sa merg si eu la economic, dar am auzit ca e greu.e adevarat?

| Alice_5479 a răspuns:

Buna eu dabia am terminat clasa a 9a la economic. Nu sunt materii foarte grele... romana matematica, logica, calitatea produselor si serviciilor, organizarea unitatii economice, franceza, engleza, contabilitate, istorie geografie, fizica, informatica

| george1_3137 a răspuns:

Ehe e suuper profilul eu tocmai am trecut a 11 va recomand sa va duceti e fol profilul

| poela a răspuns:

Si eu am intrat la profilul economic, abia astept

| Cineva5 a răspuns (pentru .Mr.Mike.):

Imi poti spune si mie la ce liceu esti? Si eu sunt tot din Bucuresti si am de gand sa ma indrept tot spre un liceu economic.

| MusicHaveTheKeyOfMyHeart a răspuns:

Buna eu sunt in clasa a X -a la profilul economic (Contabiltate), mai exista si Administratie, sa stii ca difera un pic acestea 2, adica nu se fac aceleasi module.
Eu in a XI - a nu fac Finante, o sa fac in a XII - a, iar cei care sunt pe partea de Administratie fac Finante in a XI - a.Nu sunt mari diferente dar unele module sunt un pic diferite. happy
Modulele sunt materiile daca le pot spune asa care tin de partea asta de economic si media se va inchide la vara, nu in semestru I si II, dar sa stii ca din a XI -a Engleza, Franceza si Tic-ul vor deveni si ele module.
In clasa a IX - a am facut:
3 ore de Romana
3 ore de Matematica
3 ore de Contabilitate
2 ore de Engleza
2 ore de Franceza
2 ore de Fizica
2 ore de Chimie
1 ora de Biologie
1 ora de Logica
1 ora de T.I.C
1 ora de Religie
1 ora de Sport
1 ora de Organizare (practica), ora asta o am in timpul saptamanii si facem diferite aplicatii, punem in practica ce am facut la ora de teorie si am si ore de Organizare (teorie), aici preda lectia, ne explica.
Mai fac si C.P.S (Calitatea Produselor si Serviciilor).
Siner nu mai stiu cate ore de Organizare (teorie) si C.P.S faceam cred ca 2 de Organziare si 3 de C.P.S, ori invers sau 3 si 3.
E bine ca in clasa a XI - a scapi de Fizica, Chimie si Biologie.
Mate e modul M2 e mai usor..in comparatie cu mate-info..acolo e M1.
C.P.S, Organizare, Contabilitate -> sunt module.La astea media o incheie tocmai la sfarsitul anului.
Si in fiecare an ai alte module.
Teza dau la Romana, Mate si Engleza.
Acum in a X - a am:
3 ore de Romana
3 ore de Matematica
3 ore de Contabilitate
3 ore de Comunicare Profesionala (Teorie)
3 ore de Protectia Mediului si a Consumatorului
2 ore de Engleza
2 ore de Fizica
1 ora de Comunicare Profestionala (Practica), aceasta o fac in timpul saptamanii, la ora facem diferite aplicatii
1 ora de Antreprenoriala
1 ora de Franceza
1 ora de Biologie
1 ora de Psihologie
1 ora de Chimie
1 ora de Istorie( din a XI -a se fac 2 ore de Istorie)
1 ora de Geografie
1 ora de Sport
1 ora de Religie
1 ora de Tic
Teza dau tot la Romana,Matematica si Engleza,de la anul din cate stiam in loc de Engleza voi da la Economie.
Stiu si cateva module care le voi avea la anul si acestea sunt: Management,Economie, Instrumente de plata, Contabilitatea... (am uitat a cui, de la an la altu difera tongue ) cam atat stiu, sunt mai multe, dar le voi afla la anul.
Si...din cate am auzit in a 12 a dai bac la
Romana (scris/oral)
Mate (M2)
Engleza sau Franceza (oral),aici ai de ales una din ele
Aptitudini PC
Si ai de ales intre Logica,(materia e din clasa a IX - a ),Psihologie (materia e din clasa a X - a), Geografie si cred ca mai era ceva, dar sincer nu mai stiu, poate ma insel thinking La Logica si Psihologie, mai ales la Logica e usor la Bac, si profesoara face recapitulare cu cei de a XI - a acre dau la Logica sau la Psihologie.
Am uitat sa mentionez ca mai fac si practica la Contabiliate sambata...sau...in iulie..depinde cum vrea profa si cand are timp, pentru ca sunt mai multe clase care fac practica.
Sper ca ti-am fost de folos.

| Andreea_Elena_1997_4ufl a răspuns (pentru MusicHaveTheKeyOfMyHeart):

Buna! Imi poti spune si mie ce ore se fac in a 11-a si a 12-a te rog. Cum ai zis si mai sus cate ore din fiecare materie se fac pe saptamana si la ce se da teza. Sunt a 8a si as vrea sa intru la un profil economic. Multumesc anticipat!

| Seful_Tau_Stefan_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clasa a 10-a Modul 3: Protecția consumatorului și a mediului

| Seful_Tau_Stefan_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Clasa a 10-a Modul 3: Protecția consumatorului și a mediului.